V únoru neslavíme jen den sv. Valentýna, tj. den zamilovaných, ale také je v tomto měsíci nabídka rychlených rostlinek, kdy tak je možné koupit kvetoucí petrklíče, hyacinty, azalky, bramboříky, narcisy, tulipány, primule, které vnesou jaro a navodí příjemnou atmosféru.
Proč si neudělat radost a nepořídit si v únoru či v březnu a zlepšit si náladu, nebo naopak zakoupit pro někoho a udělat tím náležitou radost. Tito jarní poslové vypadají krásně v květináčích, jsou interesantní dekorací. Co udělat, aby byla co nejdéle zachována jejich vitální kondice a vy si mohli užívat vzájemné soužití s nimi?
Jak na prodloužení doby květu?
První a nejdůležitější krok nastává již v obchodě při samotném výběru, kdy je podstatné se zaměřit nejen na konkrétní barvu, ale celkový stav a vzhled rostliny. Dejte přednost rostlině, která má větší množství poupat, dostatek silných a zdravých listů. Pozor na bílý povlak na substrátu, neboť je znakem plísně a nežádoucích škůdců. Stejně tak se vyvarujte pořízení rostliny, která bude mít šedé či hnědé skvrny na listech.
Důležité je světlo a chlad
Samotné pěstování není složité, pokud bude o rostlinu správně pečováno, může vám dělat parádu a radost po dobu několika týdnů a zkušení odborníci jsou schopni přivést ji ke květu i další roky. Proč to také nezkusit, že?
Rostlinu v interiéru umístěte tam, kde je dostatek denního světla, ale ne přímé slunce. Vhodným místem je chladnější prostor, jako je například hala, chodba či okenní parapet v místnosti, která není vytápěná, zkrátka ideální je teplota v rozmezí 10 až 16 °C, která zajistí dlouhou dobu kvetení.
U rostlin se lze často setkat s tím, že dochází k vytažení do výšky a přepadávání, což lze eliminovat tím, že ubereme zálivku, použijeme rozprašovač. Cibule si tak vezme potřebné množství vody a zůstane nižší a nebude přepadávat.
V době, kdy už není hrozba silných mrazů lze primule zasadit do venkovního truhlíku či záhonu. Neopomenout pravidelnou zálivku, zejména v době kvetení, ale hlídat, aby nedošlo k přelití. Nikdy nesmí stát v misce plno vody, neboť by uhnily kořeny. Venku volíme polostín v rámci umístění a vlhkou, humózní půdu. Do podzimu se tak ujmou a následující rok na jaře oslní svou krásou.
Skladování a zasazení cibulovin a hlíznatých rostlin
Jakmile začnou listy žloutnout, přestaneme zalévat, tím dojde k zaschnutí, tj. zatáhnutí. Až zcela zaschnou, tak poté je vysypeme z květináče, odstraníme zeminu a skladujeme na suchém a temném místě. Zhruba na konci léta vysadíme cibuloviny na záhon v zahradě. Pobyt v květináči rostlinu oslabí a tak by při opakovaném rychlení nemusela kvést, z tohoto důvodu je efektivní způsob, kdy je tak po rychlení vhodné na rok či dva nechat nabrat síly právě v zahradě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz