Tis červený vám asi nemusíme dlouze představovat, poznáte jej podle tmavě zelených jehliček a jasně červených plodů. Celá rostlina – kromě dužiny plodů – je prudce jedovatá, přičemž ke smrtelné otravě stačí 3 kuličky plodů, které obsahují jedovaté semínko.
Co způsobuje jedovatost tisu
Jedovatost tisu způsobují dva alkaloidy. V celé rostlině najdeme alkaloid taxin, v mladých výhoncích a semenech ještě navíc alkaloid milosin. Oba jsou prudce jedovaté. Rozžvýkání semene, větviček nebo čaj z větviček, to všechno dokáže člověka usmrtit. Nejprve dojde k narušení činnosti srdce, poté k jeho zástavě a nakonec ke smrti. Bohužel, dodnes neexistuje žádný protilék.
Jak to mají zvířata
Tis rozhodně nepěstujte v dosahu domácích zvířat. Pro všechna velká zvířata (kozy, ovce, koně) je stejně jedovatý jako pro člověka. Není jedovatý pouze pro hmyz a zpěvné ptáky – ti obvykle konzumují plody a semínka potom rozšiřují trusem dále.
Jak je tis léčivý
Tis kromě jedovatých látek obsahuje i látky léčivé. Jsou to zejména hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, sacharidy a koncem 20. století objevený taxol A. Izolování této složky z tisu je však ekonomicky velmi nákladné. Ovšem jeho význam spočívá v tom, že dokáže bojovat s rakovinou, zejména rakovinou prsu nebo vaječníků, a to tak, že narušuje mitózu rakovinných buněk. Doma si však přípravky z tisu v žádném případě nepřipravujeme sami (vzhledem k jedovatosti, která jasně převažuje nad kladnými účinky) a užíváme jen léky předepsané lékařem.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz