tresne

Jaké odrůdy třešní jsou vhodné na zahrady a co jsou chrupky a srdcovky

Možná jste po roce úrodném na třešně zatoužili mít na své zahradě také takovýto ovocný strom. Jak se v nich ale vyznat a která třešeň se bude hodit právě k vám?

Chrupky vs. srdcovky

Chrupky jsou obecně více křupavé a nakyslejší, zatímco srdcovky jsou měkké, šťavnatější a sladší. Jinak ale chrupky i srdcovky mohou být rané i pozdní a všechny druhy třešní potřebují svého opylovače.

Chrupky

Napoleonova

Tato třešeň má sice velké a atraktivní plody, ale je vhodná pouze pro chráněné polohy a potřebuje půdu bohatou na živiny. Vhodnými opylovači jsou Van, Karešova nebo Hedelfingenská. Dávejte pozor, že tato třešeň je velmi choulostivá na mokro a přemokřené půdy budou způsobovat malý růst a nízký výnos. Také dost trpí na virózu. Dozrává ve 4. červencovém týdnu a plody jsou velké až velmi velké, červenožluté, sladce navinulé a aromatické.

Hedelfingenská

Tato třešeň je už otužilejší, je vhodná i do vyšších a chladnějších poloh. Nemá žádné zvláštní požadavky na půdu. Jako opylovači jsou vhodné Napoleonova, Sam a Van. Je citlivá na déšť, při deštivém počasí často praská. Kromě toho velmi trpí vrtulí třešňovou. Dozrává až ve 2. červencovém týdnu, patří tedy k pozdním třešním. Plody jsou tmavě hnědočervené, dužnina sladká, aromatická, šťáva trochu barví.

Burlat

Tato třešeň potřebuje teplé a slunné stanoviště chráněné před větrem a mrazem (plody i květy jsou citlivé na mráz). Na půdu nemá žádné zvláštní nároky. Jako opylovači jsou vhodné odrůdy: Sam, Karešova a Kaštánka – poslední dvě nejsou chrupky, ale srdcovky). Obrovskou výhodou je, že plody nepraskají deštěm. Plodí ve 2. až 3. červnové týdnu a plody jsou tmavé, velmi velké, temně hnědočervené, dužnina tužší, sladká a aromatická.

Van

Tato odrůda je velmi výnosná, a přitom je vhodná do všech oblastí a půd, odolná vůči mrazu, z nemocí trpí pouze moniliózou. Plodí od posledního červnového týdne do prvního červencového týdne a plody jsou tmavé, velké až velmi velké, dužnina sladce navinulá, aromatická a šťáva silně barví.

Sam

Tato třešeň je vhodná pro všechna stanoviště, může mít středně těžkou i lehkou půdu, jako opylovači jsou vhodné Kordia a Hedelfingenská. Je poněkud citlivější na mráz, občas praská. Dozrává v posledním červnovém týdnu a její plody jsou tmavé, středně velké až velké, s temně hnědočervenou slupkou a pevnou dužninou s navinulou chutí a silným aroma.

tresne summerland - Jaké odrůdy třešní jsou vhodné na zahrady a co jsou chrupky a srdcovky

Zdroj foto: I, Clayoquot, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Srdcovky

Rivan

Rivan patří k nejranějším srdcovkám, hodí se především k přímému konzumu. Může mít středně těžkou půdu i chladnější polohu. Je odolná vůči mrazu, plody jen málo praskají, netrpí na moniliózu. Plodí již v prvním červnovém týdnu, plody má velké, jasně červené barvy, s velmi dobrou chutí, šťáva barví jen slabě.

Kaštánka

Plodí o něco později než Rivan, je také nejvhodnější pro přímý konzum, nemá zvláštní nároky na stanoviště ani půdu, i když nejlépe vám bude prospívat na propustných hlinito-písčitých půdách. Nejvhodnějšími opylovači jsou Napoleonova a Karešova. Je odolná vůči monilióze a netrpí na praskání plodů. Sklízí se na konci 2. červnového týdne, plody jsou tmavé, středně velké, kulovité, s výbornou chutí a silně barvící šťávou.

Karešova

Tato velmi kvalitní odrůda se vám bude dobře pěstovat na teplých stanovištích (nejlépe na svazích obrácených na jih) s dostatkem vláhy. Je odolná vůči monilióze, netrpí vrtulí třešňovou, netrpí červivostí. Plodí koncem 2. červnového týdne, plody jsou tmavočervené, střední až velké, chuť navinulá, velmi dobrá a šťáva silně barví.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář