Truskavce ptačího si stěží všimnete, protože se plazí po zemi a má jen drobné bílé kvítky. Je to ale mocná bylinka, která vnitřně i zevně léčí mnohé neduhy. Pojďte se na ni podívat blíže, ať se s ní seznámíte.
Kde roste
Truskavec ptačí (nebo také rdesno ptačí) roste na rumištích, podél cest, u polí, mezi dlažebními kameny, dalo by se říci, že roste téměř všude. Kvete od června do října.
Co se sbírá a proč
Z truskavce se sbírá celá kvetoucí nať (tedy celá rostlina kromě kořenů). Truskavec obsahuje silice, slizy, glykosidy a kyselinu křemičitou (jako přeslička rolní). Je zcela bez zápachu, a má mírně svíravou chuť. Používá se při léčení nemocí ledvin, slinivky, jater, žlučníku, močového měchýře, močových kamenů, ledvinových kamenů, gynekologických zánětů, silné menstruace, revmatismu, průjmu a ke snížení horečky. Dříve se používal i k léčení tuberkulózy. Zevně je pak vhodný na krvácející rány a otoky.
Čaj z truskavce
Cca 3 lžičky sušené řezané nati vložíme do 0,25 litru vody, přivedeme k varu a vaříme 5 minut. Poté necháme ještě 15 minut stát. Přecedíme a pijeme vychladlý, až 2 šálky denně, při všech výše uvedených onemocněních.
Čaj z truskavce při silné menstruaci
1 díl natě truskavce + 1 díl natě kokošky pastuší tobolky + 1 díl natě kontryhele + 1 díl natě řebříčku zalijeme 0,5 litrem vody, přivedeme k varu a povaříme (max. 5 minut). Přecedíme a pijeme chladné 2 šálky denně.
Odvar z truskavce na končetiny postižené revmatismem
Asi 3 lžíce nati truskavce zalijeme 0,5 litrem vody, přivedeme k varu a vaříme 5 minut. Přecedíme a vlijeme do koupele na postižené nohy. Koupel by neměla být teplejší než 36 °C a neměla by přesáhnout dobu 20 minut.
Čerstvá nať na krvácející rány a vředy
Čerstvou rozdrcenou nať truskavce přikládáme na nehojící se krvácející rány, vředy a otoky, a to podle potřeby i několikrát denně.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz