Jestliže aktivně sbíráte bylinky, či je dokonce pěstujete na vlastní zahrádce, nechte si vždy jednu bylinku stranou a vyrobte si s dětmi bylinkový herbář. Bude vám sloužit pro další roky na poznávání bylinek a zároveň získáte zajímavou činnost na deštivé dny, kdy nemůžete jít s dětmi ven.
Jak sbírat bylinky do herbáře
Herbáře obvykle obsahují celé rostliny i s kořeny. Vy si ale můžete zvolit například jen nadzemní části rostlin, protože kořeny se špatně lisují. Sbírejte bylinky v plném květu, ať máte nať, list i květ. Pokud chcete mít bylinku kompletní, můžete k ní kořen a třeba i plody dokreslit.
Bylinky sbírejte za suchého a slunného počasí, ať jsou květy pěkně rozvité. Sbírejte šetrně k ostatní přírodě. Nikdy nesbírejte chráněné druhy rostlin a vyhněte se sběru v chráněných oblastech.
Které bylinky se hodí do herbáře
Obecně se do herbáře hodí všechny bylinky s jednoduchými květy, které lze snadno vylisovat. Sem můžeme zařadit: čekanku, chrpu, sedmikrásku, diviznu (květy, listy), violku atd. Rostliny se složenými květy musíme lisovat tak, že květ rozebereme na jednotlivé okvětní lístky, ty vylisujeme, a poté složíme opět do květu – sem patří zejména růže.
Jak rostliny lisovat
Rostliny zbavíme nečistot a vložíme mezi dva listy papíru nebo ještě lépe savého papíru („pijáku“) do velké knihy a zatížíme. Zhruba každé 3 dny kontrolujeme, jak rostlina vypadá. Pokud pouští šťávu, papíry vyměníme. Když jsou rostliny zcela suché a vylisované, můžeme tvořit herbář.
Jak založit herbář
Na jednotlivé listy papíru nebo čtvrtky si rozvrhneme, kam umístíme rostlinu, a uchytíme ji průhlednou lepicí páskou; pokud jsme nesbírali kořeny a plody, dokreslíme je ručně. Nezapomeneme na popisek: měl by obsahovat alespoň jméno rostliny, datum sběru a místo sběru. Celý herbář pak můžeme svázat do pevných desek.
Uvidíte, že dětem se taková práce bude velmi líbit!
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz