jezírko

Vodní prvky v zahradě se v období sucha budou hodit

O tom, že voda do zahrady patří, není pochyb. Ale jaké prvky zvolit, aby vaše zahrada působila atraktivně pro vás i vaše návštěvy? A abyste si v ní odpočinuli od každodenního shonu… Podívejte se s námi na možná řešení a určitě si mezi nimi vyberete to pravé pro vás.

Voda znamená život. Bez vody se neobejde člověk, zvířata ani rostliny. V dnešní době, kdy jsme často svědky i velkého dlouhotrvajícího sucha, jsou vodní prvky opravdu nepostradatelnou součástí našich zahrad.

Přírodní potok, nebo rybníček

Pár šťastlivců má možná na zahradě opravdu přírodní potůček, který jí protéká, a to je takový malý zázrak. Potůček netřeba příliš udržovat, nechte jej spíše žít svým vlastním životem, jen pokud voda přinese nějaké umělé nečistoty, tak je odstraňte.

vodní hyacint 4 - Vodní prvky v zahradě se v období sucha budou hodit

Umělá jezírka

Většina nás ostatních ale takové štěstí nemá a musí si vytvořit umělé jezírko. Jestliže jezírko vybudujete s citem, bude působit jako přírodní. A jak takové jezírko vytvořit? Nejprve na zahradě najděte vhodné místo, kde chcete jezírko mít. Když bude přirozeně vlhké, tím lépe. Pokud ne, nevadí, alespoň vám jezírko zpříjemní suché klima. Vyhlubte dostatečně velkou jámu a na její dno umístěte jíl nebo fólii. Obojí zahraňuje vsakování vody hlouběji do půdy. Jílová jezírka jsou přírodnější, ale nákladnější. Na spodní vrstvu potřebujete drobné kamínky, tzv. kačírek, ve kterém budou kořenit vodní rostliny. Jezírka můžete ohraničit z jedné strany zídkou, nebo celé jezírko palisádou ze dřeva či kameny. Pokud vám finance dovolí, můžete si do jezírka pořídit konstrukci na vodopád, nebo kaskádu. Máte-li malé děti, doporučujeme dát kolem hlubšího jezírka zábradlí.

A jaké rostliny vybrat do jezírka?

  1. rostliny plovoucí na hladině: kotvice plovoucí a vodní hyacint;
  2. rostliny, které snesou občasné zaplavení, ale rostou i „jen“ u vody: blatouch bahenní, kosatec, máta vodní, rdesno hadí kořen;
  3. rostliny vhodné do vody hluboké max. 20 cm: kosatec žlutý, orobinec nejmenší, ostřice štíhlá, rozrazil potoční, ďáblík bahenní, prustka obecná a puškvorec;
  4. rostliny vhodné do hlubší vody (40 cm a více): lekníny, orobinec širokolistý, rdesty, stulík žlutý a stulík japonský.

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít