kouř

Jak si vyrobit domácí purpuru

Jistě si všichni vybavujete píseň „… purpura na plotně voní…“ a mnozí si i purpuru na Vánoce koupíte nebo ji dostanete od svých blízkých. Ale napadlo vás někdy, že si ji můžete i sami vyrobit? Uvidíte, není to vůbec složité a navíc si do ní dáte jen ty bylinky a koření, které máte rádi.

Bylinky a koření vhodné do purpury

Do purpury se hodí všechny voňavé bylinky, jako je levandule, rozmarýn, tymián, mateřídouška, máta, meduňka, majoránka, šalvěj, oregano, květy růží, heřmánek, měsíček, listy jahodníku, a všechno koření, které máme spojené s vánoční atmosférou (skořice, hřebíček, badyán, muškátový oříšek, kmín, anýz, fenykl…) Namíchejte si takovou směs, která bude vyhovovat právě vám.

Éterické olejíčky na spojení ingrediencí

Aby se vám všechny ingredience spojily a propojily se i vůně, je potřeba do směsi bylinek a koření nakapat pár kapek éterického oleje, a to opět s nějakou klasicky vánoční vůní (levandule, pomeranč, mandarinka, borovice, vanilka). Poměr se těžko stanovuje úplně přesně, ale zkuste 20 kapek olejíčku na hrst bylinek a koření.

uhlíky - Jak si vyrobit domácí purpuru

Smíchání a uchovávání

Bylinky a koření roztlučte nejlépe v hmoždíři na opravdu drobné kousky. Pak všechny ingredience dobře promíchejte, přidejte olejíček a nechte ve skleněné nádobě odležet alespoň po dobu 14 dnů. Můžete ji také dát do igelitového sáčku, který pak uchováváte do Vánoc. Pak bude purpura důkladně proleželá a připravena k použití.

Pálení purpury

Klasická purpura se vlastně nepálí, resp. nesmí hořet. Jen se zahřívá, aby se vůně postupně uvolňovaly, a umocňovaly tak vánoční atmosféru. Můžete dát purpuru na topení, kde se bude zahřívat. Pokud chcete purpuru zahřívat na sporáku, dejte pod ni alespoň alobal, ať vám neshoří celý byt. Anebo poslední možností je dát kousek purpury do aromalampy a zahřívat ji pomocí svíčky, to je také jedna z těch bezpečnějších variant.

Užijte si advent s vůněmi a láskou!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář