květy

Jak vysazovat keřové, stromkové a popínavé růže

V dubnu nastává ten správný čas k vysazování růží. Nachystejte si tedy vybrané odrůdy a pusťte se s námi do práce.

Vysazovat na připravený záhon

Růže ideálně vysazujte na záhony, které jste si připravili během března. Měly by být zryté na délku jednoho rýče a do zeminy zarytý chlévský hnůj (uleželý) nebo kompostovaná zemina. Celý záhon by měl být také důkladně zbaven plevele.

Před výsadbou zkrátit

Před výsadbou prohlédněte všechny sazenice, mírně zkraťte kořeny a více seřízněte nadzemní část. U keřových a stromkových růží byste měli ponechat asi 3–5 oček, u popínavých můžete ponechat 8–10 oček. Slabé výhony odstraňte úplně.

Výsadbarůže - Jak vysazovat keřové, stromkové a popínavé růže

Výsadba růží, jejich vzdálenost a meziřádková vzdálenost (pěstujete-li celý záhon růží) se liší podle druhu růže. Sázíte-li keřové růže, měla by být meziřádková vzdálenost asi 60 cm a vzdálenost jednotlivých růží na řádku 30–40 cm. Stromkové růže potřebují vzdálenost 75–100 cm. Největší vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami potřebují růže popínavé – podle kultivaru 1–2 metry. Dbejte také na to, aby místo naštěpování bylo trvale cca 5 cm pod povrchem

Zvláštnosti stromkových růží

Stromkové růže jsou asi nejnáchylnější na mrazy a potřebují při zazimování ohnout směrem k půdě a zakrýt. Proto se doporučuje vysazovat stromkové růže našikmo, aby kmínek svíral s půdou přibližně úhel 60 °. Aby pak růže „stála“ rovně, přivažte ji k opoře (kůlu). Na zimu jednoduše kůl odstraníte a našikmo zasazenou růži lehce ohnete. Pozor: ohýbejte ji vždy přes místo naštěpování, nikoliv obráceně!

Zvláštnosti pnoucích růží

Pnoucí růže se sice jmenují „pnoucí“, nicméně ani neovíjejí oporu ani se nepřichytávají samy k nějaké konstrukci. Je třeba jim poskytnout oporu (plot, konstrukci) a k té je vyvazovat. Pnoucí růže také na jaře nezkracujeme, pouze odstraňujeme nemocné nebo slabé výhony a také staré větve. Růže totiž potřebují prosvětlení, aby lépe kvetly. Vyvazování je možné i vodorovně, protože tak dosáhnete toho, aby vyrašila všechna očka po celé délce výhonů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář