Fittonia

Fittonie aneb hadí kůže: Pokojovka pro pokročilé pěstitele

Není jednoduché pěstovat fittonie, avšak za pečlivě vybrané prostředí a trpělivost se vám odmění hebkými listy s bílou nebo červenou žilnatinou.

Odkud pocházejí

Fittonie pocházejí z Peru a do Evropy byly dovezeny v polovině 19. století. Původně se pěstovaly v nejteplejších částech skleníků v panovnických a aristokratických zahradách.

Jaké kultivary fittonie se dají pořídit

hadí kůže - Fittonie aneb hadí kůže: Pokojovka pro pokročilé pěstitele

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Fittonie existují ve dvou základních kultivarech, které se liší barvou žilnatiny:

  • Fittonia argyroneura – má olivově zelené listy s bílou žilnatinou, někdy vypadá jako stříbrná kresba; od tohoto druhu seženete i miniaturní formu;
  • Fittonia verschaffeltii – má o něco tmavší zelené listy a žilnatinu karmínově červenou.

Co potřebuje k růstu

Fittonie potřebuje stinné stanoviště (i rozptýlené světlo by jim mohlo uškodit), potřebuje teplotu kolem 21 °C. Dále potřebuje v létě často (2–3x týdně) zalévat, v zimě zálivku poněkud snížit, ale nikdy nesmí vyschnout substrát. Zalévejte měkkou, odstátou nebo dešťovou vodou. Vyžaduje také vysokou vzdušnou vlhkost, denně je postřikujte. Rostliny jsou velmi náchylné na průvan. Dobře se dají pěstovat ve vytápěném skleníku, ve vytápěné zimní zahradě nebo v zahrádce v láhvi či teráriu, kde si udržují stabilní vzdušnou vlhkost.

Přesazování a množení

Přesazovat byste ji měli vždy na jaře, do květináče nejprve umístěte drenáž, poté substrát pro pokojové rostliny, popř. smíchaný s rašelinou. Květináče mohou být mělké, neboť kořenový systém neroste do hloubky.

Množení je možné z vrcholových řízků. Odebíráme je na jaře, zkrátíme na 8–10 cm, spodní řeznou plochu můžeme ponořit do růstového stimulátoru, zapichujeme do substrátu ze směsi písku a hlinité zeminy a udržujeme ve vlhku a při teplotě 24 °C. Nejlepší je na květináč navléci polyetylénový sáček, který ještě vyztužíme drátěnou oporou, aby měla rostlinka prostor. Po třech týdnech by měly řízky zakořenit a přesadíme je do běžného substrátu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít