Skořice je koření s mnoha způsoby použití, ovšem některé z nich vás zaručeně překvapí. V kuchyni je známá hlavně jako aromatická složka kompotů, pečiva a dezertů, ale tady by její uplatnění rozhodně skončit nemělo. Vždyť dokáže nahradit třeba i kořenový stimulátor!
Užitečné vlastnosti skořice vyplývají z jejího různorodého chemického složení, bohatého na biologicky aktivní látky. Skořice obsahuje mimo jiné cinnamaldehyd, epikatechin, kumarin polyfenoly, mastné kyseliny a vitamíny. Díky nim se může chlubit především antimykotickým, antivirovým a antibakteriálním účinkem a to nejen u lidí. Uplatní se totiž i jako účinný prostředek v ochraně a péči o rostliny.
Lék na plísně a jiné houby
V případě častého zalévání, kombinovaného s nižšími teplotami, nebo jejich častým střídáním, se na povrchu hlíny v květináčích může objevit nehezký plísňový povlak (nezaměňujte s tvrdým vodním sedimentem). Obvykle to není pro rostliny nijak zvlášť škodlivé, ovšem estetická stránka – to už je jiná věc. Pomoc je jednoduchá – smíchejte pár lžiček skořice s horní vrstvou půdy, případně několik týdnů přidávejte toto koření do zálivky.
Na plísňové napadení zelených částí rostlin lze použít i skořicový roztok. A jak si ho připravit? 3-4 lžíce koření zalijte studenou vodou. Roztok se nechte odstát přes noc. Používejte nezředěný ve formě postřiku nebo nanášejte přímo na postižená místa např. kouskem vaty. Uplatní se i jako preventivní péče u rostlin, které se chystáte zazimovat a to včetně těch choulostivých.
Skořice jako lék na nejrůznější poškození
Lidé používají skořici pro ošetření drobných zranění, při kousnutí hmyzem nebo pro zmírnění bolesti a svědění pokožky. A stejně pozitivní účinky má i na poškozené rostliny. Nalomené výhonky lze zasypat skořicí, opatrně je stáhnout k sobě a počkat, než znovu srostou. A zcela odlomené kusy pak skořice ochrání před napadením nejrůznějšími infekcemi – zejména houbovými patogeny nebo škodlivými mikroorganismy.
Skořice jako ochrana před škůdci
Mletou skořici nasypte do květináčů, spolehlivě odradí většinu možných škůdců, aniž by ublížila rostlinám. Vzhledem k ceně tohoto koření se však tato aplikace doporučuje spíše lokálně, zejména při pěstování pokojových a balkónových rostlin. Velmi dobrou službu vám udělá, pokud pěstujete fuchsie nebo citrusy, které nemusí na chemické přípravky reagovat právě dobře. Kromě toho lze ze skořice připravit ochranný postřik nebo ji přidat do zálivkové vody. Obojí může být při správném používání velmi účinné.

Odpuzuje mravence a komáry
Mravenci hrají v přírodě užitečnou roli, ale v domácnosti a na zahradě mohou být skutečně na obtíž. A v přímém boji nám pomůže právě skořice. Chcete-li se zbavit nechtěného hmyzu, aniž byste mu ublížili nebo používali chemii, vsaďte právě na ni a všechna kritická místa, kudy mravenci pronikají do vašeho bydlení, s ní posypejte. Její vůně je odrazuje. A to samé platí i pro komáry. A chcete-li trávit večer na terase, můžete tento prostředek použít i na sebe – pár stříknutí do vlasů a na zápěstí by mělo stačit.
Pokud se tedy naučíte přidávat do zálivkové vody skořici nebo ji použijete k ošetření půdy v květináčích, získáte zajímavý bonus v podobě menšího výskytu obtížného hmyzu.
Skořice pro lepší kvetení všech rostlin
Poupata jsou vystavena mnoha chorobám a škůdcům a pokud je posypete skořicí, zvýšíte tím šanci na jejich harmonický a bohatý vývoj. Vybírejte velmi jemně mletou skořici nebo si připravte postřik podle výše uvedeného návodu.
Skořice jako růstový stimulátor
U mnoha druhů rostlin se výhonky a apikální řízky nezasazují okamžitě do květináče, ale ponechávají se nějaký čas ve sklenici s vodou. Svůj význam to má zejména u špatně kořenících druhů, třeba některých fíkusů. A právě do sklenice s vodou můžete přidat jednu lžičku skořice – ta velmi dobře stimuluje vývoj kořenů a současně snižuje riziko mikrobiální kontaminace vody. Z téhož důvodu se uplatní i při rozdělování květinových trsů nebo nebo hlíz. Posypání skořicí urychlí hojení a sníží riziko infekce.
Výše uvedené příklady ukazují, že mnoho problémů v péči o rostliny lze vyřešit bez použití chemie. Použití přírodních léčivých přípravků je zdravé nejenom pro rostliny, ale také pro nás. Kromě skořice stojí za to vyzkoušet i jiné přírodní dary. Skvěle se osvědčila například přeslička, kopřiva, pampeliška nebo řebříček. V případě těžšího napadení chorobami nebo škůdci se tyto prostředky vyplácí střídat – předejte tak možné rezistenci a sníženému účinku.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz