Máte ostříhané ostružiny na zimu a nevíte, jak je vyvázat ke konstrukci nebo jiné opoře. Poradíme vám několik triků.
Stříhání
Stříhání nebo řez ostružin musíte provést ještě před nástupem prvních mrazíků. Je potřeba vyřezat všechny odplozené pruty, příliš slabé pruty a suché pruty. Pruty stříhejte asi 5 až 7 cm nad zemí.
Konstrukce


Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.
Vyvazování
Nejprve začneme vyvazovat hlavní prut/pruty. Vedeme je rovně vzhůru a poté zatáčíme do stran. Pokud jsou pruty delší než konstrukce, můžeme je zatočit ještě o další drát zase zpět – pruty jsou někdy dlouhé až 5 m, a tak je potřeba je ohnout několikrát. Vždy postupujeme od spodního drátu k vrchnímu.
Pokud vyvazujeme ke plotu (nejlepší je drátěný), ohýbáme pruty úplně stejně, ale snažíme se dodržovat tytéž rozestupy – 20 až 30 cm mezi jednotlivými pruty. Hlavním důvodem takových rozestupů je to, aby mohly na jaře dobře vyrašit výhony.
Vedlejší pruty vyvazujeme do zbylých prostorů mezi hlavními pruty. Celkově by vyvázaná ostružina měla působit plným dojmem (aby nikde nebyly zbytečné mezery).
Na co se dá konstrukce ještě využít
Konstrukce je vhodná i pro maliník, který však vyvazujeme jen rovně vzhůru a pruty neohýbáme, neboť by se mohly zlomit.
Pokud máte konstrukcí více, dají se využít i pro pěstování popínavých rostlin – fazolí, plaménků, popínavých růží.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz