koreni

Zahradní nůžky – rozhodně si nevystačíte s jedněmi

Zahradní nůžky jsou nepostradatelnými pomocníky každého zahradníka. Vybírejte pečlivě, protože vás budou provázet celý rok po několik let. A rozhodně si nevystačíte s jedním druhem nůžek.

Krátké zahradní nůžky

Krátké zahradní/zahradnické nůžky by měly být základem vaší výbavy. Tím spíš záleží na tom, abyste je vybrali správně. Řiďte se hlavně následujícími radami:

  1. Pro praváky x pro leváky – dnes jsou všechny nůžky vždy v dostání v obou variantách.
  2. Jednočelepelové (kovadlinkové) – jedna ostrá čepel řeže suché a tvrdé dřevo oproti spodnímu dorazu x Dvoučepelové (dvoubřité) – 2 ostré břity jsou vhodné pro čerstvé větve, které stříhají blízko kmenu a nezpůsobují stromu zranění.
  3. Velikost nůžek – podle stříhaných větví, podle vaší ruky.
  4. Ergonomie – pokud budete stříhat opravdu často a hodně, vyplatí se investovat do ergonomicky tvarovaných nůžek.

Speciální krátké nůžky existují i ve variantě na bylinky nebo na trávu.

zahradni nuzky 600x356 - Zahradní nůžky – rozhodně si nevystačíte s jedněmi

Zdroj foto: pixabay

Teleskopické nůžky

Dalším druhem nůžek, které by vám na zahradě neměly chybět, zejména máte-li vysoké keře a stromy, jsou teleskopické nůžky. S jejich pomocí dosáhnete poměrně vysoko, naopak není zaručena dokonalá přesnost. Umožňují však stříhat větve stromů, keřů, pnoucích růží. Teleskopické nůžky jsou vyráběny i pro stříhání živého plotu. U teleskopických nůžek vybírejte zejména podle jejich váhy, měla by být co nejnižší, protože budete pracovat se zvednutými pažemi až ve výšce až 4 metry.

Pákové nůžky

Na silnější větve jsou nejvýhodnější tzv. pákové nůžky, jsou většinou převodové a využívají pákový systém, díky kterému ustřihnete i silné větve za pomoci menší síly. Vhodné je, pokud mají pogumované úchopy, které nekloužou v rukou. Často mají tyto nůžky větší hmotnost, což je ale způsobeno jejich konstrukcí, která umožňuje stříhat větve až do průměru 5 cm. I tyto nůžky si můžete koupit v teleskopické verzi – tj. pak budete moci stříhat silné větve ve větších výškách. Ovšem pak počítejte s tím, že vyšší hmotnost nůžek bude způsobovat jisté nepohodlí při práci.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář