V listopadu nastává ten správný čas na zazimování hlíz mečíků. Ačkoliv hlízy jste zřejmě ze země již vyndali během předchozích měsíců, teprve nyní dostatečně vyschly, aby vydržely přes zimu bez úhony. A na co všechno nesmíte zapomenout?
Hlízy nejprve důkladně očistěte
Suché hlízy očistěte od slupek a zbytků stonků. Také oddělte staré a nové hlízy. Vytřiďte všechny staré, nemocné a poškozené hlízy a nemilosrdně je vyhoďte, protože jinak by vám během skladování nakazily zdravé hlízy.
Dobrou prevencí chorob je moření
Před uskladněním všechny zdravé hlízy namořte. Moření je v tomto případě poněkud odlišné než třeba u česneku. Není potřeba hlízy namočit do roztoku mořidla, ale stačí všechny hlízy poprášit vhodným fungicidním přípravkem nebo aktivním uhlím.
Očištěné a namořené hlízy jsou připraveny k přezimování. Vyberte jim suché a dobře větrané místo s teplotou od 5 do 10 °C. Hodí se sklep i půda, na které nemrzne.
V čem hlízy skladovat
Zde máte v podstatě dvojí možnost: buď hlízy skladovat až do 2 vrstev v obyčejných lískách. Tyto lísky pak můžete i stavět na sebe, ale během skladování byste je měli občas přerovnat – např. jednou za měsíc.
Druhou možností je zavěsit hlízy po několika kusech v igelitových sáčcích, ve kterých jsou ale perforované díry, jinak by se hlízy zapotily a shnily.
A co když nemáme místnost, kde nemrzne?
I tady existuje jedna možnost, jak si s tímto handicapem poradit. Použijte zase lísky nebo bedýnky, které tentokrát nejprve naplníte rašelinou. Pozor: rašelina musí být zcela suchá. Hlízy musí rašelina oddělovat nejen od stěn bedny, ale také od dna i víka a zároveň jednu od druhé. Jedině tak zabráníte tomu, aby hlízy namrzly nebo se jinak poškodily. A věřte, že takto uskladněné hlízy mečíků vydrží i teploty kolem – 5 °C.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz