Podle našich babiček stačily 2-3 lžičky poctivého kysaného zelí denně a děly se věci, tedy hlavně v oblasti imunity. Ale pokud se vám nechce tuhle dobrotu jíst jen tak na syrovo nebo jen hledáte zajímavý a snadný recept ze staročeské kuchyně, je tu inspirace. Zelňáky jsou v podstatě jen vylepšené bramboráky, takže se jejich přípravy není třeba vůbec bát. Ochucení je značně variabilní, a dobré tipy vám prozradíme i v závěru článku.
Zelňáky z kyselého zelí – recept
brambory 500 g
kysané zelí 250 g
hladká mouka 100 g
slanina 100 g
česnek 2 stroužky
majoránka 1 lžíce
1 lžička kmínu
vejce 2 ks
sůl a pepř
olej nebo sádlo na smažení
Prvním krokem je úprava kysaného zelí. Zatímco některé kuchařky radí řádně propláchnout, jiné naopak od tohoto kroku odrazují. Vy se rozhodněte podle své chuti. Jestli máte rádi jídlo trochu ostřejší (a chcete zachovat maximum účinných látek v kysaném zelí), můžete se proplachování zcela vyhnout. Naopak bude-li u stolu sedět osoba s citlivým zažíváním, raději zelí propláchněte. Ze zelí vymačkejte přebytečnou tekutinu a lehce ho pokrájejte.
Brambory oloupejte a nastrouhejte z poloviny nahrubo a z poloviny najemno. Zelňáky pak budou lépe držet pohromadě a nerozpadnou se. Slaninu nakrájejte na kostky, osmahněte na pánvi vymazané olejem (slanina pustí svůj vlastní tuk, více tedy není třeba), přihoďte zelí a krátce poduste. Přendejte na talíř nebo do misky, aby směs rychleji vychladla.
Slijte přebytečnou vodu z brambor a všechny suroviny v receptu (vyjma oleje na smažení samozřejmě) smíchejte. Majoránku drhněte mezi dlaněmi, česnek prolisujte, vejce předem rozkvedlejte. Mícháním vytvořte kompaktní hmotu.
Na páni rozpalte hlubší vrstvu oleje. Vyberte si ten s vysokou odolností proti vysoké teplotě – třeba řepkový nebo staré dobré a osvědčené sádlo. Na olej dejte malou naběračku těsta, rozetřete do stejnoměrně silné placky a smažte z obou stran dozlatova. Jeden zelňák z kyselého zelí budete mít hotový asi za 3-5 minut. Nechte ho okapat na ubrousku a podávejte, nejlépe se zeleninovým salátem, který zlepší trávení a uleví od pocitů těžkosti, tak častých po smažených jídlech.
Dobré tipy pro zapálené kuchařky
Ke smažení slaniny můžete přidat také hrst poctivých škvarků. Anebo doměkka podušené houby, zejména ty hřibovité nemají v receptu chybu.
Pokud je to možné, kmín nevynechávejte, působí proti nadýmání a lhostejno, zda použijete ten obyčejný nebo římský.
Opravdovou chuťovku získáte, pokud do přípravy receptu zapojíte maso. Ideální jsou vepřové řízky. Naklepejte je a ochuťte jako obvykle (mluvíme samozřejmě o těch přírodních z trojobalu). Osmahněte je na pánvi po jedné straně. Otočte a zatímco se budou smažit zespoda, rozetřete na jejich horní část těsto na zelňáky. Znovu otočte a usmažte stranu s těstem, zatímco tu volnou pokryjete novým. Ještě jednou točte (celkem se tedy řízek v zelňákovém těstě bude smažit z každé strany dvakrát) a osmažte dozlatova. Dobrou chuť.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz