motýl

Užiteční živočichové na zahradě, kteří nás zbaví škůdců

Zatímco některým živočichům se na zahradě vyhýbáme jako čert kříži – např. mandelince bramborové, běláskovi zelnému nebo chřestovníčkovi cibulovému, jiné bychom si tam měli naopak hýčkat. Pomohou nám totiž s obávanými škůdci.

A kteří užiteční živočichové to jsou:

Slunéčko sedmitečné

Jednoznačně nejužitečnějším hmyzem na naší zahradě bude slunéčko sedmitečné, jehož larvy (ale i dospělí jedinci) se živí mšicemi. Nespleťte si však kukly slunéčka sedmitečného s larvami mandelinky bramborové – rozdíly při bližším zkoumání poznáte snadno: zatímco kukly slunéčka pevně drží na listech, larvy mandelinky se pohybují a ožírají listy.

Lumčík žlutonohý

Další velmi užitečný hmyz, který oceníte zejména tehdy, pěstujete-li zeleninu, kterou rád napadá bělásek zelný (zelí, květák, brokolice aj.). Lumčík se totiž živí právě jeho housenkami.

Ptáci

Ve vzrostlejších stromech si často dělávají hnízda užiteční ptáci. Ti pak vysbírávají škodlivý hmyz a krmí jím své potomky. Chraňte jejich hnízda a do prořezávání stromů a keřů se raději pouštějte až poté, co mláďata dospějí a vylétnou z hnízda. Ptákům můžete také na jaře přichystat ptačí budky a na zimu naopak krmítko, aby se vás drželi celoročně.

užitečný páci 1024x718 - Užiteční živočichové na zahradě, kteří nás zbaví škůdců

Ježek

Větším, ale o to užitečnějším živočichem je ježek. Máte-li to štěstí, že se vám usadil na zahradě, nechte jej v klidu odpočívat přes den, neboť v noci vám sežere hmyz, slimáky i hlemýždě, kteří by jinak vaší zahradě mohli dost uškodit.

Žáby

Ropuchy a skokani se také často usídlují na zahradách, zvláště pokud je vlhko nebo stále dostupné zahradní jezírko či jiný zdroj vody. Jsou rovněž užiteční, a to zejména v boji proti slimákům a hmyzu.

Včely, čmeláci a motýli

Všechny tyto hmyzí zástupce oceníte při opylování kvetoucích rostlin, díky čemuž květy mnohých rostlin dozrají v plody. Včely, čmeláky i motýly přilákáte zejména na barevné a voňavě květy růží, levandule, kopretin či pampelišek. Nesekejte tedy nikdy celý trávník, ať mají luční květy šanci vykvést.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář