křen selský

Pěstovat křen není jednoduché, ale dá se to zvládnout. Poradíme vám jak na to

Ačkoliv je křen pěstován ve střední Evropě již od 12. století, není jeho pěstování zrovna snadnou záležitostí. Přesto doporučujeme jeho pěstování vyzkoušet, protože doma vypěstovaný křen je mnohem chutnější než ten kupovaný. A planě rostoucí odrůdy mají bohužel zase příliš štiplavou chuť a jsou v kuchyni prakticky nepoužitelné.

Jak získat silný kořen

Abyste získali silný (alespoň 2 cm v průměru) kořen křenu, je potřeba dodržet dvě zásady: odstraňovat květenství, které by podzemní části křenu vysilovalo, a odstraňovat i postranní slabé kořínky kolem hlavního kořene, aby se křen zbytečně nerozvětvoval.

Jednoleté pěstování

Přestože existuje i víceleté pěstování křenu, my se zaměříme jen na jednoleté, protože je jednodušší a dnes mnohem rozšířenější. K jednoletému pěstování křenu budete potřebovat slabé postranní kořeny ze sklizně z předchozího roku.

Kdy a jak sázet

Křen sázíme v březnu, a to tak, že boční kořeny dlouhé cca 20 cm zasazujeme kořenem dolů a pupeny nahoru, přičemž tenké kořínky i pupeny před sázením odrhneme.

křen wikipedie - Pěstovat křen není jednoduché, ale dá se to zvládnout. Poradíme vám jak na to

Zdroj foto: wikipedie

 

Jak o křen pečovat

Křen potřebuje dostatek vláhy a živin. V suchých obdobích je potřeba jej opravdu hodně zalévat, jinak bude mít slabé kořeny a štiplavou chuť. Dále je potřeba během června odhrábnout zeminu kolem kořenových řízků a odstranit všechny postranní kořínky. Poté zeminu zase přihrábneme.

Sklízení

Křen sklízíme na podzim, a to vyrýváním. Odkroutíme mu listy a všechen nespotřebovaný křen uložíme buď do skleníku/pařeniště nebo do bedýnek s pískem do sklepa (podobně jako mrkev, petržel či pastinák). Takto budeme mít zásobu křenu na celou zimu.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář