Ačkoliv je křen pěstován ve střední Evropě již od 12. století, není jeho pěstování zrovna snadnou záležitostí. Přesto doporučujeme jeho pěstování vyzkoušet, protože doma vypěstovaný křen je mnohem chutnější než ten kupovaný. A planě rostoucí odrůdy mají bohužel zase příliš štiplavou chuť a jsou v kuchyni prakticky nepoužitelné.
Jak získat silný kořen
Abyste získali silný (alespoň 2 cm v průměru) kořen křenu, je potřeba dodržet dvě zásady: odstraňovat květenství, které by podzemní části křenu vysilovalo, a odstraňovat i postranní slabé kořínky kolem hlavního kořene, aby se křen zbytečně nerozvětvoval.
Jednoleté pěstování
Přestože existuje i víceleté pěstování křenu, my se zaměříme jen na jednoleté, protože je jednodušší a dnes mnohem rozšířenější. K jednoletému pěstování křenu budete potřebovat slabé postranní kořeny ze sklizně z předchozího roku.
Kdy a jak sázet
Křen sázíme v březnu, a to tak, že boční kořeny dlouhé cca 20 cm zasazujeme kořenem dolů a pupeny nahoru, přičemž tenké kořínky i pupeny před sázením odrhneme.

Zdroj foto: wikipedie
Jak o křen pečovat
Křen potřebuje dostatek vláhy a živin. V suchých obdobích je potřeba jej opravdu hodně zalévat, jinak bude mít slabé kořeny a štiplavou chuť. Dále je potřeba během června odhrábnout zeminu kolem kořenových řízků a odstranit všechny postranní kořínky. Poté zeminu zase přihrábneme.
Sklízení
Křen sklízíme na podzim, a to vyrýváním. Odkroutíme mu listy a všechen nespotřebovaný křen uložíme buď do skleníku/pařeniště nebo do bedýnek s pískem do sklepa (podobně jako mrkev, petržel či pastinák). Takto budeme mít zásobu křenu na celou zimu.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz