kalina t

Tavola kalinolistá jako ideální keř do chudších půd i do města

Hledáte-li keř např. do živých plotů nebo jen jako výplňkový keř zahrady, jen stěží naleznete odolnější rostlinu, než je právě tavola kalinolistá. A protože nabízí mnoho kultivarů, vybere si opravdu každý.

Jednoduchost pěstování

Tavola kalinolistá roste dobře v jakékoliv půdě, hodí se na vesnici i do města, protože se umí dobře vypořádat se znečištěním. Bude prospívat, ať už ji zasadíte na přímé slunce, do polostínu, nebo do stínu. Přežije i případná větší sucha. Navíc je plně mrazuvzdorná.

Překvapivě krásná

Tavola je navzdory jednoduchému pěstování a nenáročnosti velmi krásným keřem. Kvete bílými kvítky, má laločnaté listy podobné javoru, které mívají zelenou nebo žlutozelenou barvu. Na podzim se zbarvují do žluta a na zimu opadávají. Plodem je pak tzv. měchýřek, který má červenou barvu.

kalina - Tavola kalinolistá jako ideální keř do chudších půd i do města

Nejkrásnější kultivary

Dart´s Gold – tento kultivar má žlutozelené listy, které raší velmi brzy na jaře. Nejlépe se kombinuje s magnólií, která tou dobou také kvete.

Red Baron – tato odrůda je typická načervenalými listy po celé vegetační období. Červené listy vyniknou zejména za slunečního svitu.

Little Angel – minikultivar, který bude v průběhu vegetačního období měnit listy z okrově žlutých až na karmínově červené, květy má však bílé. Tento kultivar můžete pěstovat i v nádobách, nebo jím ozdobit skalky, záhony, či předzahrádky.

Přesvědčili jsme vás, abyste tavolu vyzkoušeli osobně?

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář