zobonoska

Zobonoska je sice poměrně hezký brouček, ale škodí na listech, plodech i pupenech

Když uvidíte na zahradě hezkého lesklého modrého nebo zlatozeleného brouka, možná vás ani nenapadne, že je to škůdce zobonoska. Avšak zobonosek je velké množství a stejně tak široký je i záběr plodin, které napadají.

Jaké druhy stromů zobonosky napadají

Zobonosky (Attelabidae) napadají většinu ovocných stromů, záleží na druhu. Zatímco zobonoska třešňová má nejraději třešně a višně, zobonoska jablečná a zobonoska jabloňová si nejvíce pochutnají na jabloních a zobonoska révová na révě vinné, hrušních i třešních. Zobonoska lísková se vyskytuje zejména na lísce. Mimo zahradu se můžeme setkat ještě se zobonoskou topolovou nebo zobonoskou březovou.

brouk - Zobonoska je sice poměrně hezký brouček, ale škodí na listech, plodech i pupenech

Zdroj foto: species.wikimedia.org

Jak poznáme přítomnost zobonosky

Kromě přítomnosti samotného brouka (modrého, fialového, zeleného, ale i červeného nebo černého) poznáme výskyt zobonosky tak, že budou vykousané pupeny, později květy, nakousané stopky plodů a v létě i samotné plody. Listy se svinují a připomínají svým tvarem doutníky. Plody pak nedozrají vůbec, nebo jsou silně znehodnoceny, neprodejné a jen těžko skladovatelné.

Jak brouček přezimuje

Velmi dobře přežívá naši zimu, samičky bývají schované pod kůrou a na jaře (od května) kladou vajíčka do plodů.

A jaká je ochrana

Ochrana je převážně mechanická, tedy setřásání brouků na plachty či fólie, a to v období od května do června. Nebo se doporučuje ochrana různými povolenými insekticidními postřiky.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář