dlouhozobka svizelova

Co způsobuje díry v listech muškátů. Pátráme po původci

Jistě jste si všimli, že někdy jsou listy muškátů doslova posety drobnějšími či většími dírkami a možná jste marně pátrali po původci. Může jich být hned několik.

Dlouhozobka svízelová

Malé kulaté až oválné dírky v muškátech vykusují housenky dlouhozobky svízelové. Jedná se o motýla z čeledi lišajovitých, který létá i klade vajíčka večer za soumraku. Vajíčka klade na různé hostitelské rostliny od svízele přes ptačinec až právě po muškáty. První pomocí je housenky mechanicky sesbírat a zničit. Je-li napadení masivnější, můžete sáhnout po povoleném insekticidu (např. Fast).

Můra gama

molice - Co způsobuje díry v listech muškátů.  Pátráme po původci

Foto: cs.wikipedia.org      Molice

Dalším hmyzem, jehož housenky si kromě jiných rostliny pochutnají i na muškátu, je můra gama (pozná se podle písmene g na křídlech). Housenky jsou drobné, zelené barvy a často splývají se stonkem nebo listem. Avšak co je vidět na první pohled, je černý trus housenek. Při menším napadení pomůže housenky pečlivě najít a zlikvidovat. Při masivnějším napadení vyzkoušet zase nějaký insekticid (např. Mospilan).

Molice muškátová

Molice sice nevykusuje přímo dírky v listech, ale zato škodí na spodní straně listů tak, že žere pletivo, listy později vadnou, schnou a opadávají. Obvykle pomůže jen použití insekticidů.

Mšice muškátová

Mšice sají na stoncích, listech a výhoncích muškátů. Přítomnost mšic poznáte již z dálky, protože listy jsou deformované a květy se jakoby kroutí. Pokud se vám nepodaří přilákat na zahradu dostatek slunéček sedmitečných, použijte postřik proti mšicím.

Ploštice

I některé druhy ploštic rády vykusují dírky v listech muškátů a dalších okrasných rostlin. Ploštice vykusují pletivo na stoncích i listech, listy potom zasychají a celé výhony odumírají. Plošticím vyhovuje suché a teplé prostředí. První pomocí i prevencí je tedy důkladně muškáty zalévat. Ploštice můžete i mechanicky vysbírávat.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář