S hruškami je to snad ještě horší než s jablky ohledně uskladnění. I když dodržíte polohu stopkou nahoru, prodyšné bedýnky a vyčištěný a vysířený sklep, stejně se vám časem začnou kazit. Uskladněte si tedy jen takové množství, které dokážete sníst maximálně do Vánoc, a zbytek zpracujte podle našich návodů.
Marmeláda z hrušek
Hrušky mají výraznější chuť nežli jablka, takže z nich uvaříte výbornou marmeládu. Není potřeba přidávat jiné ovoce (ledaže byste potřebovali množství hrušek něčím nastavit – hodí se jablka, broskve, meruňky…). Hrušky oloupejte a zbavte jadřinců. Dejte je do hrnce a nechte je trochu rozvařit. Obvykle nemusíte přidávat vodu, hrušky pustí šťávu. Jakmile se hmota vaří, přidejte cukr a želírovací prostředek. Pak vařte již jen asi 5 minut. Ještě horké plňte do vyvařených sklenic, zavíčkujte, otočte na 5 minut dnem vzhůru a nechte vychladnout. Marmeládu nejlépe využijete na lívance a palačinky.
Hruškový kompot
Z tvrdších hrušek se vyplatí uvařit kompot. Hrušky zbavte jadřinců, ale nemusíte je loupat (řiďte se podle slupky – je-li tvrdá, raději ji odstraňte; měkčí naopak můžete ponechat). Hrušky nakrájejte na menší kousky, dejte do hrnce a zalijte trochou vody. Další šťávu pustí hrušky samy. Přidejte cukr a vařte do změknutí, avšak tak, aby se hrušky nerozpadly. Kompot také ještě horký naplňte do sklenic, zavíčkujte a na chvíli otočte dnem vzhůru. Popř. jej můžete sterilovat v zavařovacím hrnci cca 20 minut na 75 °C.
Křížaly
Stejně jako z jablek i z hrušek si můžete nasušit křížaly. Vybírejte zralé hrušky, ale ne příliš měkké. Nakrájejte je na slabé plátky, sušte v místnosti, na slunci, nebo i v troubě či sušičce. Hruškové křížaly jsou o něco výraznější chuti než jablečné. Dají se použít i na přípravu hruškového čaje – stačí zalít horkou vodou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz