Nádherné vodopády barevných zvonečků, krášlících všechny slunné balkóny – takové jsou million bells. V sezóně rostou přímo raketovou rychlostí, stejně tak rychle však dokáží i uschnout. Důvodem přitom není ani příliš vydatná ani příliš mírná zálivka, ale v naprosté většině případů její špatné načasování.
Překládat jejich jméno do češtiny se příliš nehodí, ale pokud se v zahradnictví budete ptát po rodu Calibrachoa, určitě nešlápnete vedle. A zahradníci nejspíš budou slyšet i na převislé petúnie, i když jde o označení po všech stránkách chybné.
Záplava barev skoro bez práce
Na pomyslném žebříčku oblíbenosti balkonových rostlin se million bells drží už řadu let. Důvodem je množství barev, které jsou v nabídce. Vybrat si můžete z bílé, žluté, oranžové, červené nebo fialové a to ve spoustě odstínů.
Náš tip: Oranžové barvy se v případě million bells bát nemusíte. I když u petúnií byla zakázána (z důvodu nepovolené genetické modifikace), u rostlin Calibrachoe se tato barva vyskytuje přirozeně. Žádná pokuta jako u petúnií vám tedy nehrozí.
Milují jih a dobrou drenáž
Truhlíky s million bells usaďte nejlépe na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní okno. Nejlépe ji vyhovují teploty mezi 21 až 24°C. Nemají rády vítr a přímé slunce jim také nesvědčí, ale pod prosvítající markýzou nebo převislou střechou se jim bude dařit skvěle.
Při sázení do truhlíku nezapomeneme na kvalitní drenáž, stejně jako na hotový substrát. Nejlepší je ten již hotový, určený pro pěstování surfinií, ale vyzkoušet můžete i vlastní směs. Potřebovat budete dva díly zahradní zeminy, jeden díl kompostu a jeden díl písku.
A nakonec přichází ona tolik problematická zálivka. Rostliny nesmí vyschnout, ale nesvědčí jim ani příliš vysoká vlhkost. Bez pravidelného režimu se neobejdou. Samozavlažovací květináč je v průměru potřeba dolévat každý třetí den. Při ruční zálivce je zase důležitý čas – brzy ráno nebo pozdě, kdy je už sluneční úpal minulostí, je zlatým pravidlem. Nedodržíte-li ho, citlivé kořínky květin se spálí a postupně celá rostlina uhyne.
Dostatek květů je také třeba podpořit hnojivem s vysokým obsahem železa, aplikovaným v ideálním případě dvakrát do týdne. Na nedostatek tohoto minerálu upozorní million bells velmi rychle – začnou jim totiž žloutnout a posléze i opadávat listy. Bohužel pěstitelé tento symptom často považují za potíže se zálivkou a vše tím zpravidla ještě zhorší.
Million bells a zimování
Chcete-li své košaté květinové převisy uchovat i na příští rok, uložte je ještě před příchodem prvních mrazíků do chladné a tmavé místnosti s optimem teplot mezi 5-10°C. Během zimních měsíců zalévejte jen velice zřídka. Teprve na jaře proveďte hluboký řez a zasaďte million bells do nového substrátu. Budou ještě krásnější než předchozího léta.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz