kompost

Co obsahuje komerční kompost?

V Americe proběhl případ, který nám dokáže problematiku komerčních kompostů dost přiblížit. Kalifornie požadovala po Los Angeles, aby snížila odpad ze skládky. Město našlo ideální řešení – kompost! Protože velké procento odpadu pocházelo z trávníků, zahrad a parků jednalo se o ideální řešení – nejenže se město zbavilo odpadu, taktéž na tom vydělalo peníze při prodeji kompostu.

Kontaminovaný kompost

Avšak pak přišly nepříznivé zprávy. Pěstitelé, kteří tento kompost použili, si všimli vysokých ztrát plodin. Důvodem byla přítomnost Clopyralidu (PDF), pampeliškového herbicidu, obsaženého v losangeleském kompostu. Kompostové programy města se tak museli náhle zastavit z důvodu „kontaminovaného kompostu“. Clopyralid není jediný kontaminant, o který se museli starat kupující komerčního kompostu. Existuje široká škála herbicidů, pesticidů, těžkých kovů a dalších chemikálií, stejně jako bakteriálních patogenů, které se mohou dostat do komerčního kompostu.

Hromada problémů

Kontaminace je pouze součástí problému týkajícího se komerčních kompostů. Některé komposty, které používají nadměrné množství odpadů z hospodářských zvířat, nemusí být přínosné pro mladé rostliny, protože poskytují příliš mnoho dusíku. Řízení kompostu je velmi obtížné. Je to probíhající proces, který může trvat měsíce, dokonce roky. Existuje neustálý proud materiálu, který se stále mění, a to, co bude vycházet za šest měsíců, bude jiné než to, co vychází dnes. Existuje silné přesvědčení, že proces kompostování vytváří něco přírodního, ale to není vždy pravda, v závislosti na tom, z čeho je kompost vyroben.

Všude samé toxiny

Různé toxiny se dostávají do komerčního kompostu různými způsoby. Listy vybírané z městských obrubníků a ulice často obsahují ropné a jiné odpady z automobilů. Zvířata a jiné živočišné výkaly se mohou dostat do městského kompostu, a pokud nemají povolené vysoké teploty, nebo dostatečně dlouhou dobu kompostování, mohou do produktu vnášet patogeny. Totéž lze říci i o potravinářských odpadech, které jsou běžně přidávány do programů komunálního kompostu. Kompost vyráběný ze zelených recyklačních programů je často kontaminován materiály, od azbestu až po vedlejší produkty ropy z kartonů ošetřených voskem.

kompost 2 - Co obsahuje komerční kompost?
Získejte nejlepší kompost

Problém s komerčním kompostem spočívá v tom, že nevíme, co skutečně obsahuje. Pročítáním štítků zjistíte jen to, že produkt je bezpečnější, než jste si původně mysleli (což může být jen reklamní tah). Avšak kompost můžete snadno zkontrolovat, abyste zjistili, zda je hotový, jinými slovy – je stabilní a připravený k použití. Ujistěte se, že má pouze snadno identifikovatelné komponenty, jako jsou listy, trávy, nebo dřevní štěpky. Vložte hrst do plastového sáčku, uzavřete vak a nechte ho tak po dobu 24 hodin. Pokud při jeho opětovném otevření kompost zavání, pravděpodobně není hotový. Pomocí testovací sady pH, zjistíte pH vašeho kompostu.

Některé státní zemědělské odbory testují kompost na odpadní produkty. Takové testování je levné a obsahuje množství rozpustných solí, bilanci dusíku a uhlíku a přítomnost těžkých kovů. Ti, kteří kupují velké množství kompostu pro terénní úpravy, nové dvory, nebo zahrady, by měli zvážit kontrolu u své místní státní zemědělské pobočky.

Vytvořte si vlastní kompost

Nejlepší způsob, jak se ujistit, že váš kompost nepřináší chemikálie, toxiny, nebo patogeny do půdy, je vytvořit si vlastní kompost. Postupujte podle technik pro výrobu kompostu a vyhýbejte se sběru kontaminovaných zdrojů (jako jsou listy u silnice, trávník na zahrádce u frekventované silnice atd.). Ujistěte se, že kuchyňské oškrabky, které pocházejí z produktů nakupovaných v obchodě, byly dobře umyté. Sledujte dobrou ekologickou praxi kolem dvora a zahrady, abyste zabránili vstupu chemikálií na trávu do zeleného odpadu. Požádejte své sousedy, aby udělali totéž.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář