jmelí 1

Jmelí jako vánoční tradice. Zajímavá fakta o jmelí

Jmelí je rostlina, která roste na řadě stromů jako parazit. Najdeme ji na dubu, vrbě ale i jabloni a dalších stromech. Přestože je to parazitní rostlina, jedno období v roce ji kupujeme masově snad všichni. Jedná se o období Vánoc, kdy si jmelí zavěšujeme ve svých domovech. Přemýšleli jste ale, proč to tak děláme? Jedná se o zvyk, který se datuje do doby starých druidů.

Proč zavěšujeme jmelí na Vánoce?

Předpokládá se, že jmelí má mystické síly, které přinášejí do domácnosti štěstí a odstrašují zlé duchy. Jmelí se v norském bájesloví používá také jako symbol lásky a přátelství – odtud pak pochází zvyk líbání pod jmelím.

Zajímavá fakta o jmelí

  • Věděli jste, že jmelí se po stromech rozšiřuje prostřednictvím ptačích výkalů a jedná se o parazitní rostlinu?
  • Jmelí podporuje volně žijící zvířata! I když je pro člověka jedovaté, poskytuje jmelí skvělý zdroj potravy pro zvířata. Například ptáci na tuto rostlinu spoléhají a motýli na jmelí kladou svá vajíčka a používají nektar z této rostliny. Včely zase získávají ze jmelí důležitý pyl.

Líbaní pod jmelím

Tradici líbání pod jmelím jsme již nastínili výše. Zvyk líbání pod jmelím pochází z Anglie. Původní zvyklost byla, že ze jmelí se před každým polibkem musela odstranit jedna bobule. Pokud již na jmelí nezůstaly žádné bobule, znamenalo to konec líbání pod jmelím. Staří Keltové věřili, že na rostlině, která je i v zimě zelená (když už všechny stromy opadaly), musí být něco mystického.

Keltové spojují se jmelím starodávný příběh – Balder, syn bohyně Friggy, byl zabit šípem, který vystřelil zlý duch. Tento šíp byl vytvořen právě ze jmelí. Frigga byla natolik rozrušená, že se její slzy změnily v bílé bobule, které dnes můžeme na jmelí najít. Tyto bobule symbolizují lásku Friggy ke svému synovi. Frigga byla bílými bobulemi nadšená, takže požehnala rostlině a slíbila polibek všem, kteří se pod touto rostlinou ocitnou.

Jakou barvu mají bobule na jmelí?

Většina druhů jmelí má bílé voskovité bobule. Existuje více než 1300 druhů jmelí a některé z nich mají červené, růžové nebo průhledné bobule. Jakkoli vypadají bobule přitažlivě, nikdy je nepožívejte, protože jsou jedovaté. Jeden z francouzských příběhů tvrdí, že důvod, proč jsou bobule jmelí jedovaté, je ten, že jmelí rostlo na stromě, ze kterého byl vytvořen kříž, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

3 × 5 =