Většina z nás ho na svém pozemku vidí skutečně nerada, ale dřív, než se vrhnete do zahlazování krtinců a nákupu odchytových pastí, podívejte se, proč to s krtkem přece jenom občas zkusit. Některé důvody by vás určitě nenapadly. Máte-li na zahradě krtka, musíme vám pogratulovat, má to výhody.
Ne, neděláme si legraci, jeho přítomnost značí výživnou, zdravou a humusovitou půdu, po všech stránkách plnou života. Vždyť krtek ke své spokojenosti potřebuje hojnost podzemního živočišstva a zdaleka nejde jen o žížaly. Zbaví vás velkého množství obtížných škůdců, a to zejména v létě, kdy s nimi bojujete nejvíce.
Věděli jste, že krtek si připravuje zásoby na zimu? Třeba žížalu umí znehybnit tak, že se už nikam neodplazí, ale zároveň zůstane několik měsíců živá. Ale nebojte se, tihle kroužkovci se množí opravdu rychle, takže krtek vás o jejich ceněnou přítomnost v půdě rozhodně nepřipraví.
Půda z krtinců jako požehnání pro zahradu
Je dokonale zpracovaná, neobsahuje semínka nežádoucích plevelů a můžete ji okamžitě použít – přesně taková je přebytečná hlína z krtčích chodbiček, vytlačená na povrch ve formě krtinců. Odeberte ji a použijte pro obohacení záhonů nebo pro výsadbu rostlin do květináče. Ale pozor! Pokud krtinec rozhrabete, vytvoří se vedle něj do několika hodin nejméně jeden další. Krtek si tak hlídá dostatečný přívod vzduchu do svých chodeb. Krtince tedy odstraňujte tam, kde vám jejich přítomnost příliš nevadí – třeba u plotu, na aktuálně nepoužívaném poli apod.
Do krtince uprostřed trávníku umístěte raději nějaký plašič a donuťte tak krtky odstěhovat se do okrajových částí zahrady.
Jednoduché a levné plašiče na krtky
- Vezměte PET lahev, její spodní díl rozřežte do kříže a ohněte směrem ven. Vytvoří se vám jakási vrtulka, díky níž bude vítr lahví otáčet, jakmile ji nasadíte na tyčku. Hluk krtkům vadí.
- Vyzkoušet můžete i skleněnou lahev zapuštěnou do krtince tak, aby její hrdlo vyčnívalo ven. Vítr „hrající“ na horní část lahve vytváří nepříjemný šum, který krtkům rovněž vadí. Toto řešení navíc působí o něco estetičtěji než plašiče z PET lahví.
Čím nám ještě krtek prospívá?
O hubení škůdců už jsme mluvili. Důležité je rovněž provzdušňování půdy, o které se krtčí chodbičky starají. Dospělým rostlinám jejich práce neublíží, nežádoucí jsou pouze v záhonech s čerstvou výsadou. Tady proto doporučujeme používat plašiče preventivně.
Chráněný krtek? Ne tak docela
Určitě jste už slyšeli o tom, že krtka nemůžete zabít, protože je zákonem chráněný. Ve skutečnosti to není tak úplně pravda. Podléhá stejné ochraně jak běžní obratlovci v ČR, nesmíte je tedy týrat nebo usmrcovat zvlášť trýznivým způsobem, jinak vám však v jejich likvidaci nic nebrání.
Přeskočíme nejrůznější jedovaté návnady apod., kterým se v tomto článku věnovat nechceme. Místo toho napíšeme pár slov o odchytových pastech na krtky. Pokud se s krtky na zahradě přece jenom nesmíříte a budete je chtít odstranit ze svého pozemku “humánní cestou,“ měli byste pamatovat na jedno velké ALE. Krtek je zvířátko velmi rychle podléhající stresu (viz. hlukové odpuzovače). Do odchytové pasti se nechá nalákat vcelku ochotně, ale nevydrží v ní déle, než hodinu. Pak se začne vlivem stresu jeho zdravotní stav horšit a vy tak brzy naleznete již jen nehybnou mrtvolku.
Odchytové pasti proto umísťujte výhradně tam, kde k nim budete mít rychlý a ničím neomezený přístup. A v žádném případě je neinstalujte na noc, jinak reálně hrozí výše popsaný scénář! Za trochu té námahy však odchycení zdravého a vitálního krtka rozhodně stojí. A jak daleko ho odnést? Doporučujeme alespoň kilometr nebo i více, jinak se může stát, že se vám na zahradu zase brzy vrátí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz