brouci

S čím nám mohou pomoci brouci na zahradě

Brouci na zahradě: Řeklo by se, že brouci jsou natolik malí, že přece v naší zahradě nemůžou nijak pomoci. Opak je ale pravdou. Pokud si v zahradě necháte tyto druhy brouků, anebo jim dokonce vytvoříte vhodné podmínky k životu, budete překvapeni, co všechno dokážou.

skvor - S čím nám mohou pomoci brouci na zahradě

Zdroj foto. I, ArtMechanic, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Škvor

Škvor

Škvor je asi nejvíc podceňovaným hmyzem na zahradě. Zatímco většina z nás ho bude považovat za škodlivého a nebezpečného (kusadla, pověry o škvorovi v uchu), pravda je taková, že škvor požírá mšice, a to dokonce ve velkém. Pokud chcete škvory přilákat na svou zahradu, postavte jim tzv. škvoří domeček – obrácený květináč zavěste do stromu a naplňte ho větvičkami a slámou – musí být upevněné v otvoru květináče. V takovém domečku se budou škvoři rádi zdržovat hlavně za špatného počasí.

strevlik 600x400 - S čím nám mohou pomoci brouci na zahradě

Zdroj foto: Holger Gröschl, CC BY-SA 2.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons                Střevlík

Střevlík

Střevlíků je velmi mnoho druhů a všichni jsou masožraví. Masožravé jsou i jejich larvy. Dobrou zprávou pro každého zahrádkáře je, že střevlík je natolik velký, že si poradí s plži, mlži, červy i housenkami. Špatnou zprávou je, že dnes je mnoho střevlíků vyhynulých nebo alespoň silně ohrožených. Proto pokud jej na své zahradě máte, střežte si ho jako oko v hlavě.

svinka 600x326 - S čím nám mohou pomoci brouci na zahradě

Zdroj foto: No machine-readable author provided. Folini assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons          Svinka

Svinka

Svinky, které se dobře svinují při nebezpečí, jsou také velmi užitečné. Živí se totiž mrtvými živočichy a uhynulými rostlinami. Dělají tedy takovou pohřebáckou práci a díky svému životu i obohacují půdu. Svinky nevyhánějte (nebo maximálně z vnitřních prostor), ale nechte je na zahradě pracovat.

slunecko - S čím nám mohou pomoci brouci na zahradě

Zdroj foto: Photographer: Dominik Stodulski Graphic Processing: User:MathKnight, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons          Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko snad nenapadne vyhnat nikoho. Děti je mají rády, protože slunéčko si často sedne na ručku a pak odletí do širého světa. Na zahradě se živí zejména mšicemi, takže to máme již druhého predátora těchto otravných škůdců.

rumenice - S čím nám mohou pomoci brouci na zahradě

Zdroj foto: André Karwath aka Aka, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons Ruměnice

Ruměnice

Ruměnice jsou podobně jako svinky likvidátory mrtvých rostlin a mrtvého hmyzu. Kromě toho se živí larvami a vajíčky komárů. To se hodí, zejména máte-li na zahradě bazén nebo vodní plochu, kde se mohou komáři množit. Ruměnicím můžete pomoci, když jim v rohu zahrady postavíte hromadu starého dřeva, kde by mohly v klidu přežívat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář