Teakové dřevo má v oboru zahradního nábytku punc luxusu a elegance. Je velmi tvrdé, odolné proti vodě i mechanickému poškození a vypadá jednoduše skvěle. Tyto vlastnosti jdou bohužel ruku v ruce s poněkud vyšší cenou. Existuje ale kompromis: recyklovaný teak.
Recyklovaný teak – dřevo se dvěma životy
Jde vlastně o další vlnu oblíbených „reci-věcí.“ Ovšem nikoli z domácího evropského prostředí, ale původem z daleké Asie. Právě tady totiž využívají teak už odnepaměti. Skvěle jim slouží ke stavění lehkých, a přitom pevných rybářských loděk, mostních konstrukcí, stěn domů, okenních rámů apod.
Ovšem jakmile na svém původním místě doslouží, rozhodně nepatří do starého železa. Omšelý vzhled rozhodně není na překážku, když je pevnost a odolnost dřeva stále neposkvrněná. Již jednou použité dřevo, byť léta vystavené povětrností podmínkám, stačí zbavit vrchní zoxidované vrstvy a znovu použít.
Někteří výrobci si dávají záležet na tom, aby jejich nábytek doslova vyprávěl příběhy a ponechávají na místě třeba zářezy od lodního lana nebo díry po vrutech (samozřejmě na místech, kde to nijak neomezuje funkčnost). U takového nábytku potom můžete hádat, jaký asi byl jeho původní účel, což takovému nákupu rozhodně přidává na zajímavosti. Jiní zpracovatelé vybírají z recyklovaného dřeva jen ty nejlepší kousky, které nadále používají.
Měli byste vědět: většina takto získávaného dřeva pochází z Indonésie. A to zejména z ostrova Jáva, kde masivní pěstování a používání teaku podporovali v 19. století holandští mořeplavci a obchodníci.
Víc než jedna tvář dřeva
Původní barvou teakového dřeva (lehce proměnlivou podle druhu) je teplá hnědá s medovými odlesky. Tento vzhled si dřevo uchová v závislosti na okolních podmínkách asi 6 měsíců až jeden rok. Pro delší udržení přírodního vzhledu je třeba výrobky z teaku po této době ošetřit ochrannými prostředky na bázi vody nebo těmi, obsahujícími teakový olej.
To však neznamená, že se musíte o teak nějak složitě starat. Naopak, pokud patří spíše mezi zahrádkářské pohodáře, nechte ho žít svým vlastním životem. Ochrání se sám jednoduše tím, že se potáhne půvabnou stříbrošedou patinou, která ukryje vnitřní vrstvy dřeva před vodou i nepřízní počasí. Skutečně kvalitní teakový nábytek lze dokonce po celou zimu ponechat venku jen pod igelitovou plachtou. Na jaře pak ošetříme proti hnilobě pouze nohy nábytku a můžeme ho dál bez obav používat. Tímto postupem se životnost teakového nábytku zkracuje jen minimálně, jde tedy o vhodnou metodu pro ty, kteří nemají sezónní zahradní nábytek kam uskladnit.
Náš tip: I když ponecháváte nábytek venku, doporučujeme ho umístit alespoň pod střechu. Nebude ho pak třeba na jaře tak dlouho vysušovat.
Jak poznat kvalitní teak anebo není všechno zlato, co se třpytí
Bohužel nálepka „teak“ ještě nemusí ve všech případech značit skutečně kvalitní zboží. Kvalitní teakové dřevo je hladké, rovně a jemné na dotek díky vysokému obsahu přírodních olejů. Jeho textura je rovná bez výrazných odchylek.
Přechody světlého a tmavého vzorování značí stromy mladé nebo nesprávné odrůdy. Prodejci se často takový nedostatek snaží řešit za pomoci namoření tmavou barvou. Leckdy jde samozřejmě o přání spotřebitelů, ovšem pokud prodejce nenabízí ve svém sortimentu žádný „přírodní teak,“ jde rozhodně o důvod k zamyšlení.
Narazit byste neměli ani na suky nebo výrazně tmavé plochy žilkování – opět jde o znak mladého nevyzrálého dřeva. Naprostou katastrofou je pak teak s bílými a měkkými místy. Vypadá sice na první pohled atraktivně, ovšem ve skutečnosti jde o tzv. bělové dřevo, nacházející se mezi jádrem a kůrou. Je velmi měkké a chybí mu tolik ceněná odolnost teaku proti vlhkosti a škůdcům. Takový teak rozhodně nekupujte!
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz