konkávní kleště

Konkávní kleště: Základní pomůcka každého pěstitele bonsají

Víte, co jsou konkávní kleště? A k čemu slouží? Jak s nimi zacházet a kolik druhů si můžete pořídit? Jestliže to s pěstováním bonsají myslíte opravdu vážně, pak se s nimi pojďte seznámit.

Kleště na tvarování bonsají

Mezi konkávní kleště patří všechny kleště, které slouží ke tvarování bonsají. Aby bonsaj rostla tak, jak si představujete, musíte ji pravidelně zastřihávat, některé větvičky odstraňovat, někdy je potřeba odstranit i pupeny.

Základní princip

Základním principem konkávního řezu je to, aby se rána rychleji zacelila a nedošlo k zanesení choroboplodných zárodků do ní. Proto konkávní řez vede vlastně hlouběji do zdravého dřeva a tím spustí proces aktivního dělení buněk, které ránu jako by zatáhnou.

Druhy konkávních kleští

Je docela dobré, když se vám podaří sehnat celou sadu konkávních kleští, protože jednotlivé druhy pak budete používat na silnější či slabší větve, nebo na pupeny. Existují konkávní kleště rovné, které jsou základní a nezbytné pro všechny pěstitele, v podstatě jimi ze začátku můžete nahradit všechny ostatní speciální kleště.

konkávní kleště rovné - Konkávní kleště: Základní pomůcka každého pěstitele bonsají

Obr. 1 konkávní kleště rovné

Dále je potřeba mít ve své výbavě konkávní kleště šikmé, ty jsou vhodné pro stříhání menších větviček (do průměru 11 mm), ke kterým je špatný přístup.

konkávní kleště šikmé - Konkávní kleště: Základní pomůcka každého pěstitele bonsají

Obr. 2 konkávní kleště šikmé

Konkávní kleště ploché jsou vhodné pro ještě menší větvičky, protože je uchopí bočně. Vypadají trochu jako štípačky, ale jsou menší a jemnější. A konečně konkávní kleště na pupeny – jsou nejmenší, jejichž střihací čepele jsou tvarovány polokulovitě. Řez má pak téměř kruhové prohloubení do zdravého dřeva. Těmito kleštěmi můžete tvarovat i kořeny.

Když kleště nestačí

Pokud je řez a rána do dřeva příliš velká, pak samotné odříznutí větviček, pupenů či kořenů konkávními kleštěmi nestačí. Je potřeba ještě vhodným prostředkem ránu ošetřit. Neošetřujte je však běžným štěpařským voskem jako např. ovocné stromy v zahradě. Mnohem lepší je tzv. japonská modelovací hmota (nebo také japonská plastelína), z níž se mokrýma rukama vytvoří kulička a zatlačí se na okraj rány. Výhodou této hmoty je, že ránu zacelí během hojení, ale pak spolehlivě odpadne.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít