Urodily se vám na zahrádce maliny a vy už pro samou růžovou záplavu nevíte, kam dřív skočit? Máme pro vás recept na tři malinové dezerty, které zkrátka a dobře musíte vyzkoušet. Z čerstvých malin ze zahrádky jsou totiž absolutně nejlepší.
Začneme úplně nejjednodušším tipem – sladkou piškotovou roládou nejenom ke kávě. Pak si posvítíme na staré dobré kremrole se středy vybarvenými do růžova a nakonec přijde čas i na báječný malinový koláč z kynutého těsta.
Sladká piškotová roláda nejenom ke kávě
Není těžká a potěší i nejmenší děti. A kdo má rád tvaroh a maliny, bude u tohoto receptu doslova v sedmém nebi.
Ingredience:
- 6 vajec
- 30 ml citronové šťávy
- 230 gramů cukru krupice
- 80 gramů hladké mouky
- 6 lžic škrobu
- 8 plátků želatiny
- půl kila tvarohu
- půl kila malin
Příprava:
Nejdříve předehřejte troubu na 200 °C. Plech vyložte pečícím papírem a vrhněte se na zpracování těsta. Vyšlehejte žloutky se čtyřmi lžícemi horké vody a 80 gramy cukru. Z bílků a 40 gramů cukru vyšlehejte tuhý sníh. Obojí smíchejte s moukou, kterou jste předtím promíchali se škrobem a jemně prosáli. Opatrně rozmíchejte a vylijte na plech. Pečte 10-12 při střední teplotě. Horní strana piškotu by měla lehce ztmavnout.
Na linku rozprostřete bavlněnou utěrku, jemně ji pocukrujte moučkovým cukrem a hotový korpus rolády na ni vyklopte a srolujte. Počkejte až vychladne. Mezitím však nezahálejte, omyjte maliny, rozmixujte je a propasírujte přes cedník. Vzniklou hmotu smíchejte s tvarohem a 100 gramy cukru.
Želatinu rozpusťte v rozehřáté citronové šťávě a vmíchejte do malinového pyré s tvarohem uložte do chladničky, odkud směs neztuhne.
Nakonec krém natřete na korpus (do rovnoměrně vrstvy)a znovu srolujte. Roládu uložte na tři hodiny do lednice. Poté nakrájejte a můžete servírovat.
Kremrole se středy vybarvenými do růžova
Tradiční zákusek z cukrárny tak trochu jinak. Zjistíte, že příprava kremrolí není vůbec složitá, stačí mít doma kremrolové trubičky nebo něco podobného, na co bude možné proužky těsta navinout.
Ingredience:
- 1 listové těsto (cca 250 gramů)
- 1 žloutek
- 3 lžíce cukru krupice
- 80 gramů hladké mouky
- 3 lžíce mléka
- 1 plátek želatiny
- 250 gramů smetany ke šlehání
- čtvrt kila malin
- 3 lžíce vanilkového cukru
Příprava:
Troubu předehřejte stejně jako v předcházejícím případě na 200 °C. Listové těsto rozválejte na lehce pomoučeném válu na čtverec. Ten nakrájejte na 10 proužků. Z těch budou kremrole. Ale než je začnete navinovat na trubičky, opláchněte předtím každou z nich studenou vodou, teprve poté je těstem oviňte.
Žloutek rozmíchejte s mlékem a kremrole touto směsí potřete. Posypte moučkovým cukrem a upečte na plechu vyloženém pečícím papírem. Jakmile zrůžoví, vytáhněte z trouby a sejměte z trubičky. Nechte vychladnout.
Připravte si krém. Maliny překrojte na půl (ty drobnější nechte vcelku). Želatinu připravte podle návodu a po pěti minutách lehce vymačkejte přebytečnou vodu. Mokrou želatinu poté rozpusťte v hrnci (stačí mírná teplota).
Ze smetany a vanilkového cukru ušlehejte pevnou šlehačku. Jednu lžíci vmíchejte do želatiny a pak tuto směs smíchejte se zbylou šlehačkou. Přidejte maliny, znovu promíchejte a naplňte do kremrolí. Vystačíte si i s běžným potravinářským sáčkem, byť se speciálním zdobícím se pracuje lépe. Uložte na půl hodiny do chladničky. Poté lehce pocukrujte a podávejte. Budete překvapeni, jak lahodný dezert získáte.
Náš tip: maliny lze v receptu nahradit i jahodami, které během přípravy pokrájíte na malé kousky. Kremrole se snažte sníst ještě týž dne, při delším skladování velmi rychle ztrácí na konzistenci i kvalitě chuti.
Malinový koláč z kynutého těsta
Že si s kynutým těstem příliš nerozumíte, takto se po tomhle receptu určitě změní. Nádherně se s ním pracuje a když si s ním dáte jen o trochu více práce a místo jednoduchého vylití na plech ho předtím vytvarujete do atraktivních růžiček, nemůžete šlápnout vedle.
Ingredience:
- 1 vejce
- 50 gramů cukru krupice
- 350 gramů hladké mouky
- 150 ml mléka
- 400 gramů malin
- špetka soli
- 50 gramů másla
- půl kostky droždí
- 3 lžičky vanilkového cukru
Příprava:
Do velké mísy prosijte mouku. Ve středu vytvořte důlek a do něj rozdrobte droždí a přidejte tři lžíce mléka a lžičku cukru. Nechte na teplém místě odpočívat zakryté asi 15 minut. Začnou-li se po této době tvořit v těstě bublinky, postupovali jste správně. Pokud ne, dejte mu ještě 5-10 minut čas. Někdy to kvasnicím chvíli trvá.
Zamíchejte do kvásku zbylou mouku, a také zbylé mléko, cukr, vanilkový cukr, sůl, změklé máslo a vejce. Dobře prohněťte (musí být vláčné) a pak nechte v teple 45 minut kynout. Nezapomeňte na utěrku, jinak vám svrchu oschne a nebude dobré.
Vykynuté těsto znovu ručně zpracujte a vyválejte do obdélníku. Ten posypte malinami a opatrně srolujte. Snažte se příliš netlačit, jinak maliny pustí hodně šťávy. Nakrájejte tuto „roládu“ na 10-12 kousků a ty vyskládejte těsně k sobě do pečící formy, jejíž dno jste předtím dobře vymazali máslem. Nechte ještě půl hodiny odpočívat, opět pod utěrkou.
Vložte do trouby, předehřáté na 180 °C, a pečte asi půl hodiny. Průběžně kontrolujte špejlí. Nechte vychladnout, posypte moučkovým cukrem a podávejte.
Náš tip: místo malin lze bez obav použít třeba borůvky nebo i menší jahody. Přidat můžete i kokos nebo třeba nadrobno posekané oříšky. A chcete-li zdravou variantu, nahraďte polovinu bílé mouky celozrnnou. V této podobě je malinový koláč z kynutého těsta jednoduše skvělý.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz