Podzim se již neúprosně blíží a s ním i naše zahrada a dům potřebují kvalitní péči, aby přestály bez úhony nadcházející zimu. Podívejme se společně, co všechno tedy musíme udělat:
Trávník
Na podzim naposledy posekáme trávník, a to na co nejnižší velikost, aby nám již do zimy nevzrostl. I v tomto období můžeme aplikovat prostředek proti mechu, snížíme tak jeho výskyt na jaře. Poté již trávník necháme odpočívat.
Okrasné stromy
Okrasné stromy, ať už jehličnaté, nebo listnaté, musíme na podzim ostříhat, popř. vytvarovat tak, jak si přejeme. Zastřiháváme však nejpozději do října, rozhodně před prvními přízemními mrazíky, aby nám stromky neodumřely. Pokud to nestihneme, nic se nestane, protože řez můžeme provádět i na jaře.
Ovoce
Na podzim musíme sklidit ovoce, které touto dobou dozrává, a uskladnit jej, aby co nejdéle vydrželo. Jablka skládáme do přepravek stopkou dolů, hrušky stopkou nahoru. Švestek se letos příliš neurodilo – kvůli pozdním mrazům na jaře, ale pokud přesto patříte k těm šťastným, kteří nějaké mají, zkuste je vypeckovat a zamrazit, popř. uvařit švestkové knedlíky (i ty se dají zamrazit). Naopak je letos nadprůměrná úroda hroznového vína – skladujte nejlépe v dřevěných bedýnkách vyložených pečicím papírem. Pokud máte potřebné vybavení, pusťte se do výroby burčáku nebo vína.
Záhony
Záhonům, na kterých jste pěstovali zeleninu a květiny, je potřeba dodat nové hnojivo a zrýt. Pak je již nechte odpočinout, ať vám za rok zase udělají radost v podobě vysoké sklizně.
Dřevěné stavby a nábytek
Vše, co je ze dřeva (zahradní domeček, zahradní nábytek apod.), napusťte prostředkem na ochranu dřeva a poté natřete buď gelem na dřevo anebo lakem na dřevo – v tomto případě záleží na tom, jak moc chcete zachovat původní barvu. Obojí vám však zaručí, že dřevěné předměty zůstanou zimou a mrazem nedotčeny. Zahradní nábytek, který na zimu neuklízíte, je potřeba alespoň zakrýt fólií.
Dostatek otopu na zimu
Máte krb, kterým topíte nebo přitápíte? Objednejte si s předstihem dřevo na zimní sezonu. Mělo by být vyschlé, ideální je 2–3 roky, takže nejlepší je, když máte zásobu dřeva dostatečnou, abyste vždy stopili to nejstarší. Pokud máte kotel na pevná paliva, zajistěte si dostatečně včas zásobu uhlí a vhodně jej uskladněte.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz