mandevilla

Mandevilla je neznámá kráska ze středomoří. Pěstovat ji lze i u nás

4.10.2018
14 588 Zobrazení

Když říkáme neznámá – není to tak docela pravda. Na své dovolené v Itálii nebo Chorvatsku jste tuto nevšední rostlinku zcela jistě potkali – jen jste dodnes netušili, jak se vlastně jmenuje a co je zač. A právě s tím vám velmi rádi poradíme.

Ve své domovině je Mandevilla sundaville opravdu bujně rostoucí popínavka s tmavě zeleným listovím ověnčeným velkými obvykle červenými květy. U nás se nejčastěji pěstuje jako balkonovka dekorativně vyvazovaná k opoře.

Vyžaduje množství místa a spoustu živin

Jedinečný vzhled a rychlý růst mandevilly však nebude zadarmo. Dvakrát do měsíce během celé sezóny bude vyžadovat přihnojování prostředky pro kvetoucí rostliny. A důležitý je také dostatek místa pro růst kořenů. Doporučujeme 2x větší květináč než ten, v němž jste rostlinu koupili.

Pozor dejte také na správný substrát. Tři díly rašeliny a jeden díl kvalitního humusovitého substrátu budou ideální. Na dno květináče patří dobrá drenáž, a pokud bude celý komplet navíc samozavlažovací, budou výsledky jednoduše perfektní.

Náš tip: pokud i přes veškerou péči vaše mandevilla nekvete nebo jen málo, překontrolujte složení vašeho hnojiva. Kromě dusíku by se v něm mělo nacházet i větší množství fosforu, jež je právě pro mandevillu klíčový.

Přesazování i dvakrát za sezónu

Kromě vydatné zálivky a živin bude tato středomořská kráska vyžadovat také slunečné místo (ne však přímý úpal) a dostatečně pevnou oporu, po níž se mohou její plazivé stonky bez překážky pnout. Pakliže ji koupíte v květnu, může se stát, že už v srpnu se intenzita jejího kvetení značně sníží. Pokud v této době začínají z květináče vykukovat bílé kořínky, nebojte se mandevillu ještě přesadit do většího květináče. Bude vás nádhernými barvami těšit až do října.

A pokud ji chcete úspěšné přezimovat, umístěte květináč na světlé místo s teplotou okolo 10°C. Ven do truhlíku ji vysazujte po zmrzlých a dostatečně zkraťte všechny vytáhlé zimní výhony, jež by mohly přilákat škůdce nebo choroby.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

5 × five =