Sametky podzimní (Trombicula autumnalis) vypadají na první pohled opravdu neškodně. S těmihle malými červenými „broučky“ sametového vzhledu se už nejspíš setkal každý. Ve skutečnosti jde o roztoče z třídy pavoukovců. Sametka vám dokáže pořádně znepříjemnit život.
Tedy abychom byli přesní – dospělci, na které můžeme narazit nejčastěji, nebezpeční nejsou. A dokonce ani jejich nymfy ne. Živí se totiž roztoči a jejich vajíčky, které najdou v zahradní zemině. Ovšem jen 0,2 milimetru dlouhé šestinohé larvy potřebují pro svůj zdárný růst něco krapet výživnějšího.
Proč si v srpnu určitě nesedat na trávník
Tím je samozřejmě krev. A je vcelku jedno, z jakého obratlovce. Malé sametky tedy nepohrdnou malými savci, ptáky, ale ani člověkem. Pouhým okem je v kůži rozeznáte pouze obtížně. A to i když se zakousnou a začnou do podkoží vstřikovat speciální chemickou látku, která ho postupně rozkládá a poskytuje tak sametkám výživnou krmi.
Bohužel, právě na tuto chemickou látku náš organismu často reaguje až nepřiměřeně. Výsledkem je alergická reakce. Stehna, třísla, podbřišek a často dokonce i intimní oblasti se pokryjí drobnými svědivými puchýřky, naplněnými průhlednou tekutinou. Svědění a pálení dokáže být opravdu intenzívní a pokud si nedáte pozor, můžete si drobné ranky rozškrabat do krve. Odtud je už pak jen krůček k velmi nepříjemné infekci.
A vy jste přitom udělali jen jednu jedinou chybu – posadil jste se na vyšší trávník, na nějž sametky po celé léto a začátek podzimu s oblibou vylézají a číhají na svou kořist. Nejvíce jich však bývá přítomno v srpnu.
Jak si pomoci od trombikulózy
Výše zmíněná svědivá vyrážka má dokonce i svůj odborný název – trombikulóza. Larvy sametek bohužel nijak zlikvidovat nelze, musíte pouze počkat, až se nasytí a odpadnou. To trvá přibližně tři dny. Během této doby je možné zmírnit úporné svědění za pomoci prostředků z lékárny. U velmi citlivých jedinců však mohou příznaky přetrvávat i 10-14 dní.
Larva, která se pustí, potřebuje pro svůj další vývoj vždy zeminu. Není tedy na místě panikařit a obávat se zamoření bytu sametkami. Na podlaze či koberci velmi rychle zahynou.
Měli byste vědět: Trombikulóza může postihnout i psy a kočky. U nich je na svědivou vyrážku nutné pořídit nějaký přípravek od veterináře, i když obvykle velmi dobře reagují na aplikaci dětského tekutého pudru bez parfemace.
Se sametkou se můžeme setkat i ve městě
Jde o trend moderních, jen zřídka sekaných trávníků. Sametky totiž potřebují bylinné patro, na které by se vyšplhaly. Na nízkém trávníku nebo obdobných porostech bývá jejich počet zanedbatelný. Jejich kolonie tak lze najít třeba na dětských hřištích, městských parcích, předzahrádkách apod. Velmi často se jejich výskyt kryje s tzv. klíšťovými oblastmi. Repelenty však proti sametkám příliš nepomáhají.
A jak poznat rizikovou oblast? Na konci léta larvy sametek vylézají z půdy a šplhají po bylinném patře. Čím výš se dostanou, tím lepší šanci na odchycení dobrého hostitele mají. Jsou velmi hbité, takže stačí opravdu jen krátké usednutí v trávě a máte o trombikulózu postaráno.
Jak vyhnat sametky z vaší zahrady
A co dělat, pokud tihle nepříjemní roztoči zamoří vaše okolí? Udržujte je v šachu díky nízké vegetaci. Vytrhejte plevel ze záhonků, trávník nenechte přerůst apod. Stromů a keřů si naopak všímat nemusíte, po těch už larvy nešplhají.
Je-li situace opravdu kalamitní, vyplatí se pořídit i nějaké přípravky se sírou případně s polysulfidem síry (pomáhají také proti sviluškám a roztočům). Aplikujte je nejlépe do konce srpna, a poté aplikaci opakujte dle návodu v 7-10 denních intervalech. Na zahradě se pak pohybujte pouze v dostatečném oblečení, po skončení prací ho hned vyperte a sami sebe podrobte důkladné sprše s bohatým použitím mýdla. Vaše problémy se sametkami by se měly omezit na minimum.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz