Možná víte, možná ne. Ale když už jsme si povídali o různých oříšcích, mandlích a semínkách, byla by škoda nezmínit právě granolu, která všechny tyto suroviny obsahuje. Granola je totiž – jednoduše řečeno – křupavé zapečené müsli bez cukru.
Co všechno může granola obsahovat
Granola může obsahovat obiloviny, ořechy, semínka, sušené ovoce, sladký sirup (např. javorový), med a koření. Obiloviny jsou zastoupeny především vločkami (ječnými, žitnými, pšeničnými, ovesnými, ale i pohankovými apod.) To znamená, že granolu můžete vyrobit i bezlepkovou.
K jakému jídlu se granola hodí
Nejlepším využitím granoly ve vašem jídelníčku bude snídaně. Granola vám totiž dodá energii, vlákninu, zdravé cukry, bílkoviny i vitamíny na celé dopoledne. Je ale dobrou volbou i na svačinu, kterou si lehce přenesete ve skleničce do školy či do práce, a budete mít přísun zdravých látek po celý den. Vlastně jediné jídlo, ke kterému se příliš nehodí, je večeře, kdy by tělo mělo dostávat spíš zeleninu než další cukry.
Proč si připravit granolu doma?
I když si můžete mnoho druhů granoly koupit v obchodě, přece jen se vyplatí připravit si domácí granolu. Jednak si do ní dáte suroviny, které máte rádi, a jednak se vyhnete průmyslově vyráběným cukrům a tukům, které kupované granoly obvykle obsahují.
Jak granolu připravit
Základem budou vločky – ovesné, ječné, pohankové, špaldové… Ze semínek se hodí slunečnicová, lněná, sezamová nebo chia. Z oříšků zvolte lískové, vlašské, mandle nebo kešu. Sušené ovoce můžete zastoupit rozinkami, brusinkami, sušenými meruňkami aj. Nakonec přidejte javorový nebo agávový sirup a kokosový olej. Vše důkladně promíchejte. A dejte zapékat na plech vyložený pečicím papírem při 180 °C asi na 20 minut. Granolu poté uchovávejte v plechových krabičkách nebo ve sklenicích s víčkem.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz