granola

Víte, co je granola?

Možná víte, možná ne. Ale když už jsme si povídali o různých oříšcích, mandlích a semínkách, byla by škoda nezmínit právě granolu, která všechny tyto suroviny obsahuje. Granola je totiž – jednoduše řečeno – křupavé zapečené müsli bez cukru.

Co všechno může granola obsahovat

Granola může obsahovat obiloviny, ořechy, semínka, sušené ovoce, sladký sirup (např. javorový), med a koření. Obiloviny jsou zastoupeny především vločkami (ječnými, žitnými, pšeničnými, ovesnými, ale i pohankovými apod.) To znamená, že granolu můžete vyrobit i bezlepkovou.

K jakému jídlu se granola hodí

Nejlepším využitím granoly ve vašem jídelníčku bude snídaně. Granola vám totiž dodá energii, vlákninu, zdravé cukry, bílkoviny i vitamíny na celé dopoledne. Je ale dobrou volbou i na svačinu, kterou si lehce přenesete ve skleničce do školy či do práce, a budete mít přísun zdravých látek po celý den. Vlastně jediné jídlo, ke kterému se příliš nehodí, je večeře, kdy by tělo mělo dostávat spíš zeleninu než další cukry.

granola  - Víte, co je granola?

Proč si připravit granolu doma?

I když si můžete mnoho druhů granoly koupit v obchodě, přece jen se vyplatí připravit si domácí granolu. Jednak si do ní dáte suroviny, které máte rádi, a jednak se vyhnete průmyslově vyráběným cukrům a tukům, které kupované granoly obvykle obsahují.

Jak granolu připravit

Základem budou vločky – ovesné, ječné, pohankové, špaldové… Ze semínek se hodí slunečnicová, lněná, sezamová nebo chia. Z oříšků zvolte lískové, vlašské, mandle nebo kešu. Sušené ovoce můžete zastoupit rozinkami, brusinkami, sušenými meruňkami aj. Nakonec přidejte javorový nebo agávový sirup a kokosový olej. Vše důkladně promíchejte. A dejte zapékat na plech vyložený pečicím papírem při 180 °C asi na 20 minut. Granolu poté uchovávejte v plechových krabičkách nebo ve sklenicích s víčkem.

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář