Rozmarýn je bezesporu jedna z bylinek, bez které se neobejdete. Hodí se výborně na vaření a pečení, ale stejně tak si z něj můžete vyrobit domácí kosmetiku nebo léčivé prostředky – například rozmarýnovou vodu. V našem dnešním příspěvku jsme pro vás shrnuli všechny důležité poznatky okolo pěstování této rostlinky.
Jaké druhy rozmarýnů existují
Pokud ještě žádný nemáte, můžete se rozhodnout mezi klasickou bylinkou, která vytváří keřík – ten může dorůst až do výšky 1,5 metru a dá se pěstovat na zahradě nebo v květináči. Další možností je rozmarýn na kmínku – bylinka je naroubovaná na kmínek a vytváří hezkou korunu – v tomto případě je lepší ji pěstovat v květináči a na zimu zazimovat, neboť je choulostivější na mráz. Poslední možností je převislá varianta, která vám nejkrásněji vynikne v závěsných květináčích.
Jaké stanoviště vybrat
Rozmarýn pochází z horských oblastí ve Středomoří, takže mu svědčí teplo, plné slunce, sucho a propustná hlinito-písčitá půda. Není náročný na živiny a jediné, co mu vadí, je přílišné vlhko, protože potom mu zahnívají kořeny, a dokonce může celá rostlina uhynout. Pokud potřebuje přihnojit, nejlepší je domácí kompost.
Pokud se rozhodnete pěstovat rozmarýn v květináči, je potřeba jej na zimu dát do místnosti, kde nemrzne, ale zároveň by teplota neměla být vyšší než 15 °C. Vhodný je skleník, zimní zahrada, prosvětlená chodba nebo prostor mezi dvojitými okny – u starších domů. Při zazimování rozmarýn vůbec nepřihnojujte, zalévejte jen občas, když půda vyschne, a s prvními jarními slunnými dny bez mrazů jej zase postavte ven.
Jak zazimovat rozmarýn na zahradě
Když pěstujete rozmarýn na zahradě, máte v podstatě dvě možnosti: buď rozmarýn na podzim vyryjete, přesadíte do květináče a zazimujete jako rozmarýn pěstovaný v květináči, anebo můžete vzrostlou rostlinu, která je již docela otužilá, ponechat na záhoně a přihrnout více hlíny ke kořenům, aby nezmrzla. Vrchní část rostliny vydrží mráz, pokud je přikrytá sněhem. Při hrozících holomrazech doporučujeme zabalit ji do plátěného pytle nebo silnějšího papírového obalu. Jakmile ale holomrazy přejdou, je potřeba ji zase odkrýt, aby měla dostatek světla.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz