Africká kopřiva má nespočet barevných variant. Může zkrášlit vaši zahradu, ale stejně tak ji lze pěstovat i doma. Existuje až 120 druhů této rostlinky. Rostlina vyniká listy, květy jsou naopak velmi nenápadné. Podobá se nám velmi známé hluchavce.
Africká kopřiva byla dříve velmi oblíbená a považována spíše za pokojovou rostlinu. Díky novým kultivarům se africká kopřiva začala používat i k venkovním výsadbám. Je velmi odolná a dobře snáší slunná stanoviště. Oblíbené jsou druhy s výraznou žilnatinou a odlišně barevným okrajem. Pestrost barev je úchvatná. Bez obav ji zvládnou i naprostí začátečníci, na péči je nenáročná.
Jak na pěstování
Pro venkovní výsadbu je rostlinka na jednu sezonu. Na další rok budete muset použít nové. Lze si je namnožit z vrcholových řízků, ty snadno koření jak v půdě, tak ve vodě. Namnožené rostlinky jsou podobné původní mateřské. Velice rychle koření. Po vysazení je zaštípněte, aby byly husté a košaté. Pokud ale chcete africkou kopřivu přezimovat, dejte ji do chladné místnosti teploty 10-120 C. Zálivku provádíme 1x za 14-21 dní. Rostlinku můžete vypěstovat i ze semínek.
Africké kopřivě prospívá slunné stanoviště. Zemina ji bude stačit běžná zahradní s přídavkem rašeliny. V sezoně se přihnojuje 1x týdně, pozor na obsah dusíku v hnojivu, příliš vysoký obsah by ubral na její barevnosti. Doma ji bude stačit běžná pokojová teplota. V letním období ji dostatečně zaléváme, listy by mohly přeschnout. Substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. Květy se odstraňují, zbytečně vysilují rostlinu.
Pokud vám rostlina přeschne a shodí listy, namočte ji do kbelíku s vodou, pokud to nepomůže, seřízněte ji a nechte znovu obrazit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz