nashi hruska

Podlehli jste chuti nashi? Asijskou hrušeň můžete pěstovat na své zahradě

19.1.2019
4 200 Zobrazení

Lahodné plody nashi nyní můžete zakoupit nejen v supermarketu, hypermarketu apod. Plody, které svým vzhledem připomínají něco mezi hruškou a jablkem, jsou velmi šťavnaté a chutné. Zkrátka jim nelze odolat. Přestože se jedná o asijský druh hrušky, daří se pěstování i v našich podmínkách.

Odolný strom mající mnoho výhod

I když plody nashi vypadají exoticky, jejich způsob pěstování je obdobný jako u těch domácích, neboť se jim daří na stejném místě. Přestože se doporučují do teplejší oblasti, jsou otužilé a imunní vůči nižší teplotě. Jedná se o zajímavý strom, který ozdobí nejen vaši zahradu či sad, ale dodá vám velice lahodné plody.

Lidový název zní asijská hruška a rozhodně to není kříženec jabloně s hrušní. Z botanického pohledu jde o samostatný druh a od evropské hrušně se odlišuje tím, že na plodu nemá kalištní lístky.

Nashi je považována za nadějný ovocný druh pro netradiční skořicově ananasovou chuť a zejména pro značnou odolnost vůči obvyklým houbovým chorobám hrušní, mezi které patří strupovitost nebo septorióza. Strom dorůstá do výšky deseti metrů, tudíž není vysoký jako klasická hrušeň. Předností je adaptabilnost a odolnost, neboť stromek není náchylný na mrazíky a snese teploty i do mínus dvaceti pěti stupňů Celsia.

Jak nashi roste?

Pro výsadbu je potřeba vybrat stromek, který má neporušené a nezaschlé kořeny. Využít lze jednoleté, dvouleté špičáky i stromky s již založenou korunou. Mladé stromky se vysazují na podzim či na jaře. Během několika let tvoří protáhlé a vejčité koruny. Listy jsou velké zhruba deset centimetrů a na podzim se krásně vybarvují do tmavě červené až hnědé barvy, působí velice dekorativně.

hruska nashi - Podlehli jste chuti nashi? Asijskou hrušeň můžete pěstovat na své zahradě

Využití neobvyklého ovoce nashi

Konzumovat ovoce můžeme neoloupané a čerstvé. Po oloupání je však nashi více sladší. Ovoce, které je možné použít do ovocného salátu, kompotu, moučníku či sladkého pokrmu. Avšak toto exotické ovoce se velmi dobře hodí i coby příloha ke zvěřině, je třeba po nakrájení ihned zakapat citronovou šťávou proti zčernání.

Z plodů lze vyrobit i marmeládu nebo použít jako přísadu do koktejlů. Nashi podporuje trávení, oddaluje žízeň a údajně eliminuje účinky alkoholu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

4 Komentářů

 1. Dobrý den, je našli náchylné ke rzi hrušek?

  • Dobrý večer, nashi je méně náchylná ke rzi hrušňové, ovšem k napadení dojít může. Hezký večer přeje sazenicka.cz

 2. mám na zahradě nashi plodí velice chutné ovoce ale bohužel červivé žádné jiné ovoce na zahradě červivé nemám co to způsobuje

  • Dobrý den Jaroslavo. červivost a deformace plodu můžou způsobit larvy plodomorky hruškové, kdy napadené plody je třeba střásat na plachty a spálit. Prevence spočívá v pečlivé sklizni všech plodů a sesbírání spadaných, aby se larvy nemohly zakuklit. Dále také pomůže, jestliže se půda pod stromem před sklizní posype páleným prachovým vápnem a na podzim řádně hluboko zryje. Tímto se škůdci dostanou do hloubky, kde uhynou.

   S pozdravem
   Kateřina Lulková
   Redaktorka

Zanechte komentář