nashi hruska

Podlehli jste chuti nashi? Asijskou hrušeň můžete pěstovat na své zahradě

19.1.2019
5 169 Zobrazení

Lahodné plody nashi nyní můžete zakoupit nejen v supermarketu, hypermarketu apod. Plody, které svým vzhledem připomínají něco mezi hruškou a jablkem, jsou velmi šťavnaté a chutné. Zkrátka jim nelze odolat. Přestože se jedná o asijský druh hrušky, daří se pěstování i v našich podmínkách.

Odolný strom mající mnoho výhod

I když plody nashi vypadají exoticky, jejich způsob pěstování je obdobný jako u těch domácích, neboť se jim daří na stejném místě. Přestože se doporučují do teplejší oblasti, jsou otužilé a imunní vůči nižší teplotě. Jedná se o zajímavý strom, který ozdobí nejen vaši zahradu či sad, ale dodá vám velice lahodné plody.

Lidový název zní asijská hruška a rozhodně to není kříženec jabloně s hrušní. Z botanického pohledu jde o samostatný druh a od evropské hrušně se odlišuje tím, že na plodu nemá kalištní lístky.

Nashi je považována za nadějný ovocný druh pro netradiční skořicově ananasovou chuť a zejména pro značnou odolnost vůči obvyklým houbovým chorobám hrušní, mezi které patří strupovitost nebo septorióza. Strom dorůstá do výšky deseti metrů, tudíž není vysoký jako klasická hrušeň. Předností je adaptabilnost a odolnost, neboť stromek není náchylný na mrazíky a snese teploty i do mínus dvaceti pěti stupňů Celsia.

Jak nashi roste?

Pro výsadbu je potřeba vybrat stromek, který má neporušené a nezaschlé kořeny. Využít lze jednoleté, dvouleté špičáky i stromky s již založenou korunou. Mladé stromky se vysazují na podzim či na jaře. Během několika let tvoří protáhlé a vejčité koruny. Listy jsou velké zhruba deset centimetrů a na podzim se krásně vybarvují do tmavě červené až hnědé barvy, působí velice dekorativně.

hruska nashi - Podlehli jste chuti nashi? Asijskou hrušeň můžete pěstovat na své zahradě

Využití neobvyklého ovoce nashi

Konzumovat ovoce můžeme neoloupané a čerstvé. Po oloupání je však nashi více sladší. Ovoce, které je možné použít do ovocného salátu, kompotu, moučníku či sladkého pokrmu. Avšak toto exotické ovoce se velmi dobře hodí i coby příloha ke zvěřině, je třeba po nakrájení ihned zakapat citronovou šťávou proti zčernání.

Z plodů lze vyrobit i marmeládu nebo použít jako přísadu do koktejlů. Nashi podporuje trávení, oddaluje žízeň a údajně eliminuje účinky alkoholu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

4 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Dobrý den, je našli náchylné ke rzi hrušek?

  • Profilový obrázek

   Dobrý večer, nashi je méně náchylná ke rzi hrušňové, ovšem k napadení dojít může. Hezký večer přeje sazenicka.cz

 2. Profilový obrázek

  mám na zahradě nashi plodí velice chutné ovoce ale bohužel červivé žádné jiné ovoce na zahradě červivé nemám co to způsobuje

  • Profilový obrázek

   Dobrý den Jaroslavo. červivost a deformace plodu můžou způsobit larvy plodomorky hruškové, kdy napadené plody je třeba střásat na plachty a spálit. Prevence spočívá v pečlivé sklizni všech plodů a sesbírání spadaných, aby se larvy nemohly zakuklit. Dále také pomůže, jestliže se půda pod stromem před sklizní posype páleným prachovým vápnem a na podzim řádně hluboko zryje. Tímto se škůdci dostanou do hloubky, kde uhynou.

   S pozdravem
   Kateřina Lulková
   Redaktorka

Zanechte komentář

Zavřít