amarant

Amarant neboli laskavec – bylinka i rostlina do zahrady

Amarant neboli laskavec je tráva, která má mnoho druhů, a je téměř nevyhubitelná, pokud se rozhodnete ji pěstovat, ale také má mnoho vitamínů a minerálních látek, které jsou užitečné pro lidský organismus.

Co amarant obsahuje

Amarant obsahuje mimo jiné vlákninu, železo, vitamíny skupiny B a naopak neobsahuje žádný lepek.

Jaké má léčivé účinky

Z amarantu nejspíše použijete semínka (chutnají jako oříšky) a listy. Amarant dokáže snižovat krevní tlak, cukr i cholesterol v krvi, je protirakovinotvorný, zlepšuje krvetvorbu, je prospěšný játrům i ledvinám, odbourává stres, nervové problémy, trávicí i střevní problémy atd.

Amarantový čaj z listů

Na všechny výše uvedené neduhy doporučujeme jednoduchý čaj z amarantových (čerstvých) listů. Listy trháme na jaře, než bylina vykvete, protože mají nejvyšší účinnost. Hrst listů přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 15 minut odstát, přecedíme a pijeme ještě teplé 1–2x denně.

amaranth - Amarant neboli laskavec – bylinka i rostlina do zahrady

 

Jak se používá zevně

Zevně se používají listy nebo odvar z nich. Látky v něm obsažené zlepšují ekzémy, odstraňují plísně a akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů, ale i pokožky – na vše si můžete vyrobit domácí amarantovou masku. Stačí smíchat rozmělněné listy amarantu s plnotučným jogurtem nebo tvarohem a nanést na vlasy či obličej. Nehty pak můžete potírat směsí rozdrcených amarantových listů v kvalitním olivovém oleji.

Jak amarant pěstovat

Pěstování není náročné (zbavit se rostliny, pokud to budete chtít, již ano, neboť semínka jsou klíčivá po dobu až 5 let). Amarant potřebuje humózní hlubší půdu a teplé a suché stanoviště. Jediné, co opravdu nesnáší, je zamokření. K rychlému růstu potřebuje dostatek hnojiva, zejména s obsahem draslíku. Dobré je také záhon s amarantem odplevelovat a zamezit zejména růstu planého amarantu, se kterým by se mohl zkřížit.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář