ananas

K vypěstování vlastní ananasové rostliny, potřebujete jen čerstvý ananas z obchodu

Chcete-li pěstovat ananasovou rostlinu, postačí vám k tomu jen čerstvý ananas. Až půjdete příště do obchodu, kupte si čerstvý ananas, který bude mít krásné zelené listy. Ty oddělte od ovoce a tuto základnu namočte ve vodě. Za pár týdnu budou kořeny klíčit a vy si můžete užívat krásnou rostlinku po dlouhou dobu.

Výběr ananasu

Hledejte takový ananas, který bude vypadat velmi pěkně. Musí mít zelené listy, které nejeví známky zažloutnutí nebo dokonce zhnědnutí. Kůže ananasu musí být zlatožlutá, bez jakýchkoli vad a musí být pevná na dotek. Očichejte ananas – měl by šířit sladkou, opojnou vůni. Ta naznačuje, že je nejlepší čas vypěstovat si z tohoto ananasu svou vlastní rostlinku. Dejte pozor, aby ananas nebyl příliš přezrálý – to můžete udělat například tak, že jemně zatáhnete za jeden z listů ananasu. Pokud se uvolní, ananas je příliš zralý. Ujistěte se také, že na ananasu není žádný hmyz.

Odřezání listů

Odřízněte horní část ananasu s listy a snažte se zbavit přebytečného ovoce kolem kořene. Dejte ale pozor na to, aby samá špička oblasti, kde se listy spojují, zůstává neporušená. Z tohoto se vynoří nové kořeny a bez ní rostlina nebude růst.

ananas porcovaný - K vypěstování vlastní ananasové rostliny, potřebujete jen čerstvý ananas z obchodu
Sušení odřezané části

Otočte odřezanou část ananasu s listy vzhůru nohama a nechte jej sušit po dobu jednoho týdne. Jizvy, na kterých jste provedli řez a odstranili listy, se zacelí, což je nezbytné předtím, než uděláte další krok. V tomto okamžiku již můžete korunu zasadit do půdy, pokud chcete. Někteří lidé dávají přednost namočení koruny ananasu, není to ale nutné.

Namáčení ananasu

Pokud jste se rozhodli ananas namočit, napusťte sklenici vodou. Sklenice by měla být dostatečně široká, aby do ní vlezla koruna ananasu. Do koruny zapíchejte párátka tak, abyste mohli spodní část koruny ponořit do vody, ale horní část aby podepřená párátky nad vodou. Poté, co korunu ponoříte do vody, dejte ji na slunný okenní parapet a čekejte, až kořeny začnou klíčit. To může trvat několik týdnů. Po tuto dobu se snažte vyvarovat extrémním teplotám (rostlina by neměla být ani v horku, ani v zimě). Měňte vodu každých několik dní, abyste zabránili plísni.

Zasazení koruny ananasu

Připravte si půdu pro svůj ananas. Naplňte květináč o průměru asi 18 cm lehkou zahradní půdou, která má 30 % organické hmoty. Když jsou kořeny asi 8 a víc centimetrů dlouhé, můžete svou korunu ananasu zasadit. Zbytek zelených listů přitom nechte nad úrovní půdy. Jemně půdu zatlačte. Udržujte rostlinku v teple a vlhku. Minimální teplota je 18 °C. Pěstování ananasu je dlouhodobý proces. Na začátku vám bude ananas poskytovat pohled pouze na své zelené listy, s postupem času se ale mohou objevit také květy (a možná také ovoce). Než případné ovoce dozraje, trvá to 6 měsíců.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář