ancistrocactus

Ancistrocactus megarhizus – kaktus jen pro zkušené kaktusáře

Ancistrocactus megarhizus: Tento kaktus pocházející z pravlasti všech kaktusů – Mexika – je krásným exemplářem, který roste v přírodě většinou samostatně. Je však určen spíše pro zkušené pěstitele, protože těm nezkušeným by rychle odumřel.

Jak kaktus vypadá

Tento kaktus patří mezi kulovité, vytváří kulovitý stonek široký asi 5 až 8 cm, může mít i odnože. Zajímavostí je zdužnatělý kořen, který pod zemí vytváří dokonalou zásobárnu živin. Žebra jsou spirálovitě uspořádána, areoly nesou asi 20 okrajových trnů a 4 trny středové, z nichž jeden je vždy nejdelší a postavený směrem vzhůru, často také zakončený háčkem. Květ tohoto kaktusu má zelenožlutou barvu a je asi 2 cm široký.

kaktus - Ancistrocactus megarhizus – kaktus jen pro zkušené kaktusáře

Zdroj foto: Michael Wolf, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Kde přesně kaktus roste

Ancistrocactus roste zejména na vybraných lokalitách v mexickém státě Tamaulipas. Miluje rovinaté plochy, které se nacházejí třeba v okolí města Ciudad Victoria.

Potíže s pěstováním

Největší potíží pro pěstitele je zálivka. Kaktus je velmi citlivý na zálivku v nevhodnou dobu. Má totiž zásobárnu živin v mohutném kořeni. Nevhodné doby jsou ale dvě: jednak během chladných dní, a pak také během velmi horkých letních dní, kdy většina kaktusů stagnuje a neroste. Pokud tedy budete chtít pěstovat právě tento kaktus, je třeba, abyste mu dodali propustný substrát, který je mírně zásaditý a zalévali jej s opatrností mimo výše uvedená období.

TIP pro nezkušené pěstitele: Pokud byste přece jen chtěli zkusit tento kaktus a nejste tolik zběhlí v pěstování kaktusů, poptejte se u prodejte po Ancistrocactusu naroubovaném na jiném, méně citlivém kaktusu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář