cesty

Pár možností, jak vytvořit cestičky na zahradě

Sezona zahradních prací ještě zdaleka nezačíná, ale to je právě nejlepší možnost, jak si upravit zahradu podle svého gusta. Například takové cestičky na zahradě se vám budou koncem zimy dělat lépe, protože si nepošlapete úrodu.

Jak by měla vypadat cestička

Cestičky v zahradě mohou být vytvořeny několika způsoby. V podstatě se ale vždy bude jednat o jednolité cesty, nebo o kameny či dlaždice, které budou poskládány kus od sebe jako nášlapné. V prvním případě doporučujeme, aby cesta byla široká alespoň 80 cm a v písčité půdě jste jí vyhloubili do hloubky 10, v jílovité pak raději 15 cm. Cestička by pak měla mít sklon do stran, aby z ní mohla odtékat voda při dešti a nedržela se uprostřed cesty. V druhém případě si dlaždice poskládejte podle délky svých kroků.

cesty na zahrade 600x363 - Pár možností, jak vytvořit cestičky na zahradě

Zdroj foto: envato

Vrstvy cesty

Spodní vrstva by měla tvořit drenáž, kterou je nejlépe vytvořit z hrubšího či jemnějšího kamenného štěrku, oblázků, ale i třeba strusky, úlomků cihel nebo odpadních kousků betonu. Je to opět důležité pro odtok vody.

Optimální je, když největší kousky dáte úplně dospod, a pokračujete stále jemnějšími kusy. V každém případě každou vrstvu pěkně upěchujte/uválcujte. Jednotlivé vrstvy musí dobře držet i do sebe zapadat. Jako předposlední vrstva by měla být spojovací – jíl s pískem, nakonec pak zase oblázky, kamínky, ale třeba i dlaždice.

Obrubníky

Obrubníky se dělají hlavně v užitkové zahradě, ale někdo je má rád i v té okrasné. Funkce obrubníků jsou: okrasná, ochrana před znečištěním cesty zeminou a vodou. Obrubníky můžete vytvořit i z rostlin, trávy, ale hlavně se dělají z prken a jiných dřevěných prvků (tady je ale zapotřebí zdůraznit, že dřevo není trvanlivé a ani sebelepší nátěr nezajistí jeho trvanlivost v půdě), mohou být i kovové, kamenné (z kamenů, kamenných desek), cihlové a plastové (ty zase nejsou příliš dekorativní, i když vydrží dlouho).

Na závěr je potřeba dodat, že o cesty i obrubníky se budete muset i dále starat, například odplevelovat je, zbavovat je mechu a lišejníků, dřevěné obrubníky častěji vyměňovat…

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář