krmeni

Co do krmítka patří a co ne a jak přikrmovat sýkorky

krmeni - Co do krmítka patří a co ne a jak přikrmovat sýkorky

Když chcete pomoci ptáčkům v zimě tím, že jim do krmítka dáte dobroty, dobře si pročtěte, co je vhodné a co ne, protože některé potraviny by jim mohly dokonce uškodit.

Do krmítka patří

Do krmítka můžete nasypat slunečnicová a jiná semínka, směsi semínek (oves, proso, pšenice), ovesné vločky, křížaly z jablek, hrušek nebo švestek, strouhanou mrkev, vařenou nesolenou rýži, můžete sem v mističkách položit ztuhlý nesolený hovězí lůj.

krmeni pro ptaky - Co do krmítka patří a co ne a jak přikrmovat sýkorky

Zdroj foto: Terry Robinson / Great Tit at Old Moor

Do krmítka nepatří

Do krmítka určitě nedávejte zbytky jídel, suchý chléb, koláče, cukroví, brambory, slané škvarky, to všechno ptáčky nezasytí a může jim způsobit trávicí potíže, v krajním případě smrt.

Sýkorky

Sýkorky (sýkora koňadra, sýkora modřinka aj.) potřebují přikrmovat hlavně na konci zimy, když se chystají stavět hnízdo a vyvádět mladé. Potřebují zejména ten lůj, který jim můžete doplnit semínky a zavěsit i na krmítko nebo na větvičku stromu.

POZOR: Umělohmotné zelené síťky, ve kterých se koule prodávají, nejsou vhodné, protože se do nich sýkorkám zamotávají nožičky. Lepší je, když kouli vyjmete z původního obalu a zavěsíte třeba do skořápky z kokosového ořechu, nebo do koule vyrobené z proutí – pár proutků dejte kolem koule, zavažte nahoře a dole a zavěste na strom nebo na krmítko.

Kam krmítka umístit

Krmítka umísťujeme zásadně mimo skleněné plochy, do kterých by ptáci mohli narazit, a také do dostatečné výšky, aby na ně nemohli zaútočit predátoři (psi, kočky). Krmítko musí být zastřešené, aby na krmivo nepršelo a nekazilo se. Je vhodné krmítko čas od času vyčistit a vydezinfikovat, aby se zamezilo přenosu infekcí mezi ptáčky.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.birdlife.cz, Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

fifteen − 15 =