angrest plod

Prostudujte si odrůdy angreštů, ať si můžete vybrat ten pravý do vaší zahrady

Angrešt: Angrešty jsou na zahradě výborným zpestřením a pro děti dobrým zdrojem vitamínů. Jejich jedinou nevýhodou je snad jen to, že mají ostny. Většina plodících angreštů je určena k přímé konzumaci, existují však i takové, které se dají i dále zpracovávat.

Bílé vs. červené angrešty

Laik většinou rozdělí angrešty na bílé a červené, tedy podle barvy slupky plodů. Ponecháme toto základní rozdělení i v tomto článku, i když se budeme věnovat důležitějším charakteristikám.

Bílé angrešty

Bílý nádherný

Odrůda s příznačným názvem „Bílý nádherný“ je univerzální odrůdou, která je vhodná do všech poloh, má ráda humózní půdy, které jsou dobře zásobené živinami, ocení přihnojování, zejména v pozdějších letech pěstování, je odolný vůči mrazíkům. Tato odrůda také není náchylná k chorobám, poněkud náchylná je pouze k americkému padlí nebo k antraknóze (choroba vyznačující se skvrnitostí, která je způsobována houbami). Angrešt poznáte podle silné, vyvinuté a široce kulovité koruny. Plodí později po výsadbě, ale výnos je zato vysoký a pravidelný. Zralost nastává v polovině července. Plody jsou středně velké, kulovitě oválné, slupka poměrně tenká, hladká, bílá, dužina bělavě zelená, sladce navinulá, bez aroma.

angrest bila - Prostudujte si odrůdy angreštů, ať si můžete vybrat ten pravý do vaší zahrady

Zdroj foto: pixabay                         bílý angrešt

Dekor

Další odrůdou z bílých angreštů je Dekor. Tato odrůda nemá žádné zvláštní nároky, snese jakékoliv stanoviště i půdu, pouze se doporučuje nesázet do mrazových poloh či kotlin. Má velmi kvalitní plody, které se více než jiné hodí pro přímý konzum. Je odolná vůči americkému padlí, poněkud náchylnější je pouze k antraknóze. Podle habitu jej poznáte snadno, jelikož má velmi silné letorosty a vytváří poněkud řidší korunu podobající se deštníku. Výnos je pravidelný a středně vysoký. Zralost nastává od poloviny června do začátku července. Plody jsou velké, oválné, slupka bílá, poněkud tlustší, dužnina sladkokyselá, aromatická a velmi dobrá.

Roman

Ani tato odrůda nevyžaduje žádné zvláštní nároky na pěstování, avšak plody se tentokrát hodí spíše k dalšímu zpracování (kompoty). Odrůda je středně odolná vůči americkému padlí i antraknóze, má hustší korunu, výnos je vysoký a pravidelný. Konzumní zralost nastává v prvním a druhém červencovém týdnu, pro sběr na kompot se doporučuje až o 2 týdny dříve. Plody jsou větší, pravidelně oválné, slupka tlustá, světle zelená, dužnina dobrá a sladkokyselá.

Triumphant

Tato odrůda je vhodná zejména pro další zpracování, protože její plody mají i při plné zralosti jen průměrnou chuť v porovnání s ostatními odrůdami. Potřebuje být pěstována na půdách bohatých na živiny, ocení přihnojování. Je odolná vůči americkému padlí, ale poněkud citlivější k antraknóze a rovněž trpí na zasychání okrajů listů. Vzrůst je střední a středně hustý. Výnos má raný, vysoký a pravidelný. Dozrává okolo poloviny července. Plody jsou středně velké nebo velké, spíše protáhlé než kulaté, slupka má zlatožlutou barvu, dužina je šťavnatá, nakyslá a jen málo aromatická.

Zlatý fík

Tato odrůda je asi nejvhodnější pro zahrádkáře, využít se dá k přímému konzumu i k dalšímu zpracování. Je velmi nenáročná, jediné, co jí vadí, jsou časté pozdní přízemní mrazíky. Tomu však můžete předejít nastýlkou kolem kořenů rostliny. Je velmi odolná vůči americkému padlí i antraknóze, dorůstá střední velikosti, ale dost zahušťuje a bude vyžadovat pravidelný zmlazovací řez. Výnos je vysoký a stálý. Patří k raným odrůdám, dozrává již v prvním červencovém týdnu. Plody jsou velké, oválné, slupka je poněkud tlustší, zlatožlutá, má husté chloupky. Dužnina je sladkokyselá a aromatická.

Červené angrešty

Indrustrie

Tato odrůda je vhodnější na další zpracování než k přímému konzumu, protože její plody jsou jen středně chutné. Na zavařování byste měli sklízet plody ještě zelené. Potřebuje vlhké půdy, které jsou bohaté na živiny. Je velmi odolná vůči antraknóze, ale náchylná k americkému padlí. Má vzpřímený růst v mládí, později rozložitý, koruna se tak stává mohutnou a širokou a velmi zahušťuje – bude tedy vyžadovat pravidelný řez. Výnos je středně vysoký, ale pravidelný. Dozrává ve druhém až třetím červencovém týdnu. Plody jsou středně velké až velké, oválné, slupka tmavočervená s chloupky a poměrně tvrdá, dužina sladce navinulá a aromatická.

angrest cerveny - Prostudujte si odrůdy angreštů, ať si můžete vybrat ten pravý do vaší zahrady

Zdroj foto: pixabay                      červený angrešt

Šolcova naděje

Jedná se o kvalitní odrůdu, která má vysoké výnosy a je široce upotřebitelná (jak k přímé konzumaci, tak k dalšímu zpracování). Odrůda je to navíc nenáročná, nehodí se jen do mrazových kotlin. Je poněkud náchylnější k americkému padlí, ale odolná vůči antraknóze. Koruna je středně hustá, nevyžaduje speciální řez. Výnos je vysoký a pravidelný, dozrává později – od druhého do čtvrtého červencového týdne. Plody jsou velké, dlouhé oválné, slupka má karmínově červenou barvu, dužnina je sladkokyselá a aromatická.

Červený Triumf

Je to všestranná nenáročná odrůda, která potřebuje půdu bohatou na živiny – v dalších letech po výsadbě se doporučuje přihnojovat minerálními hnojivy. Je středně odolná vůči americkému padlí. Má bujný až velmi bujný růst, potřebuje zmlazovací řez. Výnos je vysoký a pravidelný. Plody dozrávají v první polovině července. Jsou středně velké, oválné, slupka červená, dužnina sladkokyselá, šťavnatá a velmi chutná. Je vhodná pro přímý konzum.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář