svatební květina

Víte jak aranžovat kytice? Máme pro vás podrobného průvodce

Aranžování květin je po staletí oblíbeným uměním a mnozí lidé považují za umění vytvořit dokonalé vyvážené uspořádání. Zatímco styly se liší po celém světě, zdá se, že mnoho kultur využívá květinovou symboliku, přičemž každá květina nebo aspekt uspořádání má zvláštní význam. Nicméně, i když nemáte hluboké znalosti o květinách nebo nějaké speciální školení v květinářství, můžete stále vytvořit krásné a nápadité květinové uspořádání podle několika jednoduchých pokynů. Chcete-li začít, prostudujte si kroky níže.

Plánování aranžování květů

Vyberte si květiny, které jsou v sezóně. Výběr květin v sezóně vás bude stát méně peněz a vaše uspořádání bude více sezónně vhodné. To je zvláště důležité, když provádíte uspořádání pro zvláštní příležitost, jako je svatba, výročí nebo speciální oslava narozenin.

 • Jaro: Nejpopulárnější květiny na jaře jsou narcisy, pivoňky, tulipány, hrachory, hyacinty, sasanky, ranunculus, šeříky, delfinia a boronia.
 • Léto: Mezi nejpopulárnější květiny v létě patří lilie, gerbery, sedmikrásky, slunečnice, hledíky, hortenzie, stračky, frézie, levandule, pomněnky, irské zvonky, chryzantémy a tuberózy.
 • Podzim: Nejoblíbenější jarní květiny zahrnují jiřiny, měsíčky, ostálky, statice, chryzantémy a astry.
 • Zima: Nejoblíbenější zimní květiny jsou kamélie, vánoční hvězdy, poinsettie, lilie „Stargazer“, jasmín, cesmína, kosmos a amaryllis.
 • Celoroční: Květiny, které se mohou objevit v sezóně po celý rok, zahrnují orchideje, gardénie, růže, konvalinky, karafiáty, gypsophyllum (nevěstin závoj), protea, scabiosa, vřes, gladiolus, eukalyptus a kaly.

Vyberte si nádobu pro aranžmá

Nádoba, kterou si vyberete pro své květinové uspořádání, závisí na stylu, jež chcete. Pro uspořádání květin lze použít téměř jakýkoli druh nádoby, pokud je vhodný pro výšku, hmotnost a vzhled použitých květin.

 • Pokud jde o vázy, dlouhé, tenké, vroubkované vázy fungují nejlépe pro jemné, tenké květy jako lilie a krokusy. Kratší, široké vázy jsou lepší pro květy s velkou hlavou, kratšími květy jako jsou růže a chryzantémy.
 • Kromě standardních váz, můžete použít svou představivost, pokud jde o nádoby. Použijte vejce, láhev od šampaňského, misky se širokým okrajem, staré boty, deštníky, šálky nebo svícny.

Používejte doplňující barvy

Barva je velmi důležitá, pokud jde o uspořádání květin, ale neexistují žádná přesná a rychlá pravidla, pokud jde o to, jaké barevné kombinace fungují nejlépe. To bude záviset na stylu a náladě, kterou chcete docílit. Zde je však několik věcí, které je třeba mít na paměti:

 • Přidejte do vašeho aranžmá doplňující barvy, abyste získali veselý a pestrý vzhled. Zkuste míchat červené a oranžové květy s trochou jasně zelené pro svěžest. Nebo promíchejte výběr růžových a fialových květin s malým množstvím drobných bílých květů – jako je gypsophilla.
 • Zkuste smíchat výběr odrůd květin v jediné jednotné barvě nebo v různých odstínech stejné barvy. Přidejte určitou hloubku tím, že přidáte manžetu zelených listů.
 • Alternativně můžete vyzkoušet uspořádání jedné řady květin ve výběru různých barev, jako jsou oranžová, bílá a žlutá gerbera sedmikrásky nebo růžové a fialové tulipány.

Přidejte texturu

Květinová uspořádání by neměla být pouze o květinách. Můžete přidat určitou strukturu do svého aranžmá tím, že přidáte zeleň, dřevěné stonky nebo jiné, vhodné sezónní položky.

 • Zkuste přidávat dlouhé travní porosty, stonky s bobulemi, kukuřičné stonky, šťovík kyselý nebo listy irisu.
 • Pro větší sezónní uspořádání zkuste přidávat věci jako kužele, dýně, cibule, bobule a další ovoce a zeleninu.

Zvažte umístění dokončeného aranžmá

Poslední věcí, kterou je třeba zvážit, je účel a umístění aranžmá. Zvažte barevné schéma a obecnou náladu místnosti, do které hodláte aranžmá umístit, abyste si mohli vybrat design, který by odpovídal. Budete také muset zvážit množství volného místa.

 • Například zářivě barevné květy mohou rozjasnit tmavou chodbu nebo přidávat do monochromatické koupelny určitou šťávu, zatímco některé měkčí pastelově zbarvené květiny mohou komplimentovat vzdušnou, sluncem zaplněnou místnost.
 • Navíc by mělo být při plánování jeho velikosti zohledněno umístění dokončeného aranžmá. Malá mísa barevných sedmikrásek může vypadat roztomile na konferenčním stolku, ale může být pohlcena na kuchyňském pultu. Vysoká váza by mohla vypadat skvěle na šatně na chodbě, ale zabránit rozhovoru na jídelním stole.

Nachystejte si potřebné materiály

Předtím, než začnete vytvářet svá květinová aranžmá, je důležité, abyste měly všechny potřebné materiály po ruce a snadno dostupné – což zvýší účinnost procesu. V závislosti na typu uspořádání květin, budete potřebovat následující:

 • Čistá nádoba, která obsahuje květiny – může to být váza, miska nebo koš (mimo jiné) v závislosti na počtu a velikosti květin.
 • Květinová pěna, která zajistí květiny v širokých nádobách.
 • Květinové pásky nebo elastické kapely, které drží květiny pohromadě, zejména ve vysokých, úzkých vázách.
 • Ostrý nůž nebo zahradní nůžky na řezání stonků květin.
 • Konzervační roztoky (často dodávané s čerstvými květinami).
 • Čistá, prostorná pracovní plocha, vyložená novinami.
 • Květiny a zelené rostliny.

Seřízněte stonky a odstraňte listy

Předtím, než umístíte květiny do aranžmá, je nutné seříznout stonky. To umožňuje květům absorbovat vodu snadněji, udržet je čerstvé. Seřízněte stonky diagonálně, asi dva cm od konce pomocí ostrého nože nebo zahradních nůžek. Není vhodné používat kuchyňské nůžky, protože stonky mohou prasknout a zabránit tomu, aby květy dostaly dostatek vody.

 • Pokud máte v plánu nechat květiny ve váze po delší dobu před tím, než je zahrnete do aranžmá, nezapomeňte stonky znovu prořezat před jejich umístěním do aranžmá.
 • Před umístěním květin do aranžmá je také nutné odstranit všechny listy, které jsou pod hladinou vody. To je důležité, jelikož jinak listy budou hnít a kontaminovat vodu.
 • Jeden trik pro udržení růží, aby byly co nejdéle čerstvé, je namočit stonky ve 2 cm hluboké vrstvě vroucí vody okamžitě po jejich seřezání. Nechte je tam, dokud se voda nevychladne, a potom znovu ořežte stonky předtím, než je umístíte do studené vody. Obalte květiny v hnědém obalovém papíru, abyste je ochránili před teplem.

Připravte si nádobu

Dalším krokem je připravit vázu, mísu, krabici nebo jakoukoli nádobu, kterou chcete použít pro květinové aranžmá. Ujistěte se, že nádoba je příjemná a čistá, bez zbytků nebo nečistot.

 • Používáte-li květinovou pěnu (což je skvělé, protože drží uspořádání na místě a také poskytuje stonkům vodu), nechte ji ponořit do konzervačního roztoku po dobu 15 minut, pak použijte ostrý nůž a seřízněte ji do tvaru kontejneru. Umístěte mokrou řezanou pěnu do nádoby a zajistěte ji malou květinovou páskou.
 • Přidejte vodu. Pokud používáte květinovou pěnu, není třeba přidávat další vodu.
 • Nalijte vodu do nádoby a přidejte jednotný balík konzervačních roztoků. Pokud nemáte žádné konzervační roztoky, zkuste přidat do vody několik kapek bělícího prostředku – to zabíjí jakékoliv bakterie a pomáhá udržet květy čerstvější.
 • Pokud máte uzavřené pupeny a chcete, aby se rychle otevřely, použijte teplou vodu namísto studené vody. To funguje nejlépe pro květiny jako růže a ranunculus, které mají těsně uzavřené hlavy květů.

aranžování květin - Víte jak aranžovat kytice? Máme pro vás podrobného průvodce

Nejprve doplňte větší, dominantnější květiny

Když začnete pracovat na svém aranžmá, začněte nejdříve s největší nebo nejvýznamnější rozmanitostí květů.

 • Spíše než přidávat několik druhů květin najednou, je lepší pracovat s jediným typem květin a poté s dalším druhem. Tímto způsobem můžete rovnoměrně nanést různé odrůdy, tvary a barvy květin a vytvořit vyváženější uspořádání.
 • Pracujte v kruhu, umístěte květinu kolem vnějšího okraje kontejneru. Pokud používáte mokrou pěnu, stopky by se měly snadno zasunout. Pokud tak neučiní, použijte ostrý předmět, abyste nejdřív vytvořili otvor a potom do něj vložte stonek – dávejte pozor, aby otvory nebyly širší než stonky květin nebo květy nebudou bezpečně držet.
 • Otáčejte aranžmá v průběhu své práce, abyste měli představu, jak bude vypadat ze všech stran.

Vrstvěte květiny

Jakmile dokončíte první kruh květin, přesuňte se na jiný druh květin. Tento druh květin by měl být uvnitř prvního kruhu. Pokuste se vytvořit klenutý efekt tím, že ponecháte stopky o něco delší. Dokončené uspořádání by mělo vypadat jako kytice rostoucí na kopci.

 • Pokračujte ve vrstvení květin tímto způsobem, po jedné odrůdě za druhou, podle velikosti a počtu květin ve vašem uspořádání.
 • Použijte liché množství květin v každé vrstvě. Jedním z hlavních pravidel, pokud jde o aranžmá květin, je použít liché číslo každé odrůdy květu.
 • Například můžete mít ve vnějším kruhu 7 červených růží, ve vnitřním kruhu 5 bílých růží a mezi nimi rozptýlené 3 větve gypsophylly.
 • Tento nerovný počet květin pomáhá uspořádání vypadat méně jednotně a ekologičtěji.

Dbejte na výšku a šířku

Výška a šířka vašeho uspořádání je dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při přípravě vašeho uspořádání.

 • Obecné pravidlo, pokud jde o výšku, je, že vaše uspořádání by mělo být jeden a půlnásobek výšky vázy nebo kontejneru.
 • Pokud jde o šířku aranžmá, neexistuje žádné jasné pravidlo, ale aranžmá by mělo být dostatečně široké, aby vyrovnalo výšku.
 • Otáčejte uspořádání v průběhu práce, abyste zajistili, že výška a šířka budou rovnoměrné na obou stranách.

Nakonec přidejte listy, bobule nebo jinou zeleň

Když jste uspořádali všechny květiny podle svého přání, můžete doplnit konečný vzhled vložením zeleně, listů, bobulí nebo jiných dekorací.

 • Je to krok, který je důležitý nejen pro přidání struktury k vašemu uspořádání, ale také proto, že zeleň pomáhá oddělovat květy.
 • Použití výplňového materiálu také pomáhá vytvářet dojem, že v uspořádání je více květin, než ve skutečnosti, takže můžete vytvořit extravagantní uspořádání bez extravagantní ceny!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít