Pokud ve vás někde číhá kousek botanika a čeká na svou příležitost, máme pro vás tip. Majitelé zahradního rybníčku si totiž mohou pořídit velmi zajímavou, a přitom nenápadnou rostlinku – bublinatku obecnou. Ryby neohrozí, budete-li však mít při ruce lupu, určitě objevíte nevídané věci.
U nás je vlastně bublinatka obecná (Utricularia vulgaris) zákonem chráněná. Ohrožuje ji vysoušení přirozených vodních ploch, příliš intenzivní chov kaprů a další faktory. Ve volné přírodě ji tedy sbírat nesmíte, čas od času však bývá k vidění v akvaristikách nebo specializovaných zahradnictvích. Jen si dejte pozor, aby nešlo o některou z jejích exotických příbuzných. Zejména bublinatka opomíjená (Utricularia exoleta R. Brown) se mezi milovníky akvaristiky vyskytuje často, v našich rybníčcích však zimu nepřežije. Takže pozor.
Nenápadný zelený závoj pod hladinou
Bublinatka vás neokouzlí velkými listy ani vysokým vzrůstem. Naopak – téměř ji neuvidíte, pokud nebudete vědět, kde hledat. Připomíná vodní mor nebo kabombu – tenké splývavé stonky obalené kolem dokola jemnými jehličkovitými listy. Budete-li mít štěstí, vykvete a potěší drobnými červenohnědými květy, vystupujícími nad hladinu.
V našich klimatických podmínkách jde však o řídký jev. Spíše než semeny se proto bublinatka množí vegetativně – částmi stvolů, které ve vodě začínají dále růst.
Co potřebuje vaše masožravka?
Bublinatky tedy jen volně splývají na hladině. Ale nebojte se, hladinu bublinatky nezarostou – na to jsou ve svém vývoji příliš pomalé. Tak proč je tedy pěstovat? Pokud budete pozorní, můžete si všimnout mezi listy drobných měchýřků. Ty bublinatce slouží k chytání drobných živočichů – zejména vodních mikroorganismů, jako jsou buchanky, perloočky a další. Mechanismus je velmi důmyslný. Měchýřky mají na sobě malé chloupky – když je kořist plovoucí okolo podráždí, měchýřek se prudce otevře a nasaje vodu i s nebohým živočichem. Stačí mít lupu a můžete si toto drobné vodní drama prohlédnout osobně.
Rybkám ani jiným vodním tvorům bublinatka neublíží. Naopak – bublinatka vám ukáže, jestli je vaše voda živá. Tam, kde vodní mikroorganismy nevyskytují, totiž měchýřky netvoří – pouze roste.
Bublinatka potřebuje polostín a velkou vodu
Jinak ale bublinatka obecná vůbec náročná není. Bude jí vyhovovat volný kout jezírka jen mírně zastíněný rákosím nebo korunami okolních stromů. Nejlepší je pro ni měkká voda, a úplně nenávidí chlorovanou. V zahradě bez problémů přezimuje, není třeba ji odnášet do sklepa nebo na jiné chráněné místo. A chcete-li ji podarovat přátelům, bude k tomu ideální jarní období. Zkrátka uřízněte delší větvičku a pozorujte, jak se bude vaší vodní masožravce s tak nevšedním názvem dařit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz