květina

Buganvilea: Romantická pokojovka s pěkně zbarvenými listeny

Buganvilea by vás jen těžko oslovila svými květy, které jsou malé a nevýrazné, kdyby však nebyly obklopeny barevnými a velkými listeny. Její pěstování přitom není vůbec náročné.

Odkud pochází

Buganvilea (Bougainvillea glabra) pochází z Brazílie a do Evropy byla přivezena jako pokojová rostlina v 19. století.

S jakou barvou listenů se můžeme setkat

Buganvileu si nejspíše budete chtít pořídit podle barvy listenů, která bude odpovídat vašim preferencím. Pak tedy vězte, že základní barvou Buganvilea glabra jsou fialové listeny a malé žluté kvítky. Podobný druh Buganvilea spectabilis (má mnoho hybridů) má listeny růžové, fialové i oranžové. Za zmínku stojí Buganvilea spectabilis „Mrs Butt“, která má jasně růžové listeny a potom kultivar Buganvilea spectabilis „Kiltie Campbell“ s listeny oranžovými.

buganvilea - Buganvilea: Romantická pokojovka s pěkně zbarvenými listeny

Co potřebuje ke svému růstu

Tato rostlina roste poměrně bujně, a tak potřebuje každoroční seřezávání a vyvazování výhonů na drátěné oko. Potřebuje také dostatek světla, ve tmě trpí vyblednutím listů a ztrátou květů. V létě potřebuje teplotu kolem 21 °C, v zimě naopak ocení zazimování při 5–7 °C. Potřebuje hojně zalévat, zejména přes léto, a to klidně i 3x týdně, avšak také musí mít dobrou drenáž. Nejvyšší vzdušnou vlhkost vyžaduje při nasazování květů, tehdy ji postřikujte i několikrát za týden. Na květy již nestříkejte. Poznámka: Budete-li pěstovat buganvileu ve skleníku, může dorůstat až 4 metrů a vydržet až 30 let.

Přesazování a množení

Přesazování vyžadují dospělé rostliny každé jaro, a to zejména pro to, aby měly dostatek živin na další vykvetení. Množení je poněkud oříšek i pro odborníka, množí se mladými řízky na jaře, které zakořeňují při 21–24 °C a vysoké vzdušné vlhkosti. Pokusit se o to však můžete, zejména máte-li vhodné podmínky a dostatek trpělivosti.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít