salvej

Bylinky starověké Číny. Patří sem i houba

Bylinky starověké Číny: Čína je poněkud vzdálena od ostatních starověkých civilizací, o nichž tu byla řeč, a tak není divu, že i bylinky používané v Číně jsou trochu jiné. Mezi léčivé rostliny v Číně dokonce patří i jedna houba.

Život a vynálezy starověké Číny

Abyste si udělali obrázek, jak to ve starověké Číně vypadalo, pro představu uvádíme, že z Číny pocházejí vynálezy jako papír, střelný prach, hedvábí a mnoho dalších. Samozřejmě nejlépe se měl císař a vysoce postavení hodnostáři, naopak chudina často strádala. To ale neznamená, že i chudina měla své léčitele, kteří se vyznali v bylinkách.

Konkrétní bylinky

Bylinky, které pocházejí nebo byly využívány v Číně, jsou následující: šalvěj lékařská, eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen), pampeliška, koriandr a houba housenice čínská.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská není typická jen pro Čínu, znali ji také starověcí Peršané, Egypťané i Řekové. Šalvěj je vhodná k léčení bolestí v krku, katarů a angín. Není vhodné ji užívat dlouhodobě a neměly by ji užívat děti, a tedy ani těhotné a kojící ženy.

housenice - Bylinky starověké Číny. Patří sem i houba

Zdroj foto: Nicolas Merky / CC BY-SA 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)   Housenice

Eleuterokok ostnitý

Eleuterokok ostnitý neboli jinak také sibiřský ženšen je výborná bylinka na nemoci dýchacích cest i pro prevenci před těmito infekcemi, pomáhá při nachlazení i chřipce, celkově se používá ke zvýšení obranyschopnosti a vitality.

Pampeliška

Kořen pampelišky se používal v Číně od starověku k léčbě některých druhů rakoviny a dodnes se právě v Číně věnuje farmaceutický průmysl výzkumům na toto téma. Pomáhá také při léčbě ledvin, jater a žlučníku.

Koriandr setý

Koriandr je bylinkou, která se zcela jistě (aspoň podle archeologických vykopávek) používala ve starověké Číně, Indii, Persii i Řecku. Koriandr je kromě výborného koření i bylinkou, která pomáhá proti vysokému cholesterolu, cukrovce či neštovicím a má protizánětlivé účinky.

Housenice čínská

Tato houba, známá také pod přezdívkou „tibetská houba“ nebo „tibetský klenot“, byla dříve houbou tak maximálně pro císaře, protože byla velmi drahá. Jedná se o houbu, která parazituje na hmyzu, housenkách atd. Je to posilující houba, která se podávala s pečeným masem, aby strávníkovi ulehčila zažívání. Kromě toho se jedná o afrodiziakum, pomáhá proti zlatému stafylokokovi, proti kašli, rýmě, nachlazení, chřipce, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus a zlepšuje prokrvení srdce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít