pandanus

Pandán: Impozantní solitéra do světlého bytu

Pandán je pokojovka, kterou jen tak nepřehlédnete. Její listy dorůstají až metrové délky a jsou nadmíru atraktivní. Pořiďte si tuto pokojovku, pokud na ni máte dostatek místa, a přečtěte si naše rady, aby vám dělala radost po dlouhou dobu.

Odkud pochází

Pandán a všechny pandánovité rostliny pocházejí z tropů jihovýchodní Asie, některé druhy i z Afriky, pouze v Americe se v přírodě nevyskytují. Pandánů známe asi 600 druhů.

Které druhy a kultivary se hodí pro pěstování v bytě

V bytě můžeme bez obav pěstovat Pandanus sanderi a Pandanus veitchii. Zatímco Pandanus sanderi pochází z jihovýchodní Asie, dorůstá cca 1 metr a má listy pruhované bílo-zelené a bez ostnů, Pandanus veitchii pochází z Malajsie, ale roste i v Africe nebo Austrálii, dorůstá až 150 cm, listy má zubovité a může připomínat ananas, avšak není s ním vůbec příbuzný. Ostatní druhy jsou mnohdy k vidění v botanických zahradách, protože potřebují ke svému životu teplejší stanoviště v celoročně vyhřívaném skleníku (např. Pandanus tectorius).

Pandanus veitchii - Pandán: Impozantní solitéra do světlého bytu

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                  Pandanus veitchii

Co pandán potřebuje

Pandán potřebuje především hodně světla, nikoliv však přímé sluneční paprsky, proto jej nestavíme přímo k oknu (leda snad k severnímu, avšak tam by měl zase málo světla přes zimu), ani jej nedoporučujeme letnit. Kromě světla potřebuje i teplo – ideální teplota je v rozmezí 18–26 °C, v zimě by rozhodně neměla poklesnout pod 18 °C. Dalším požadavkem je poměrně vysoká vlhkost vzduchu, určitě jej musíme rosit, popř. menší rostlinu čas od času osprchovat. Hodí se stále vlhký substrát, zejména v letním období. Substrát vyžaduje propustný, humózní, hodí se např. zahradní zemina s příměsí rašeliny.

Pandanus tectorius - Pandán: Impozantní solitéra do světlého bytu

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                     Pandanus tectorius

Přesazování a množení

Mladé rostlinky můžeme přesazovat opatrně každoročně na jaře, větší jednou za 3 roky, starým rostlinám jen vyměníme asi 1/3 substrátu za nový. Množení je nejjednodušší pomocí výhonků, které necháme zakořenit ve stejném substrátu jako mateční rostlina. Popř. je můžeme nechat zakořenit ve vodě a přesadit do keramzitu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít