papeda

Papeda: Citrus s všestranným využitím v kuchyni

Mauricijská papeda se trochu podobá limetce, protože její kůra má zelenou barvu. Ovšem keře jsou trnité a listy zkroucené jakoby do osmiček. A jak papedu využít v kuchyni?

Odkud pochází

Mauricijská papeda neboli také kafrová limetka (Citrus hystrix) pochází z tropických částí jihovýchodní Asie. Odtud se rozšířila i do Indie, Bangladéše, Indonésie, Malajsie, do Thajska a na Filipíny, do Austrálie i na Floridu.

Jakou má chuť

Jako správný citrus má kořenitou, trochu citronovou příchuť, její chuť je aromatická a trpká.

pokrm papeda 300x173 - Papeda: Citrus s všestranným využitím v kuchyniJak se dá využít v kuchyni

Papeda se dá v kuchyni použít do polévek, do kari, ke kuřeti, rybám, krevetám a dalším mořským plodům, ale i k houbám a listové zelenině. Je dobré ji kombinovat s kořením, jako je zázvor, bazalka, chilli, česnek, koriandr, badyán, sezam a hodí se k ní i kokosové mléko. Dává se do nápojů s rumem. Plody se dají i kandovat. Zpracovat můžeme i listy, a to jak čerstvé, tak sušené. V lednici vydrží několik týdnů, v mrazáku až rok. Je možné je používat místo bobkového listu, nebo nakrájet na jemné proužky.

Co papeda obsahuje a jak může pomoci našemu tělu

Papeda obsahuje hodně vitamínu C, ale i vitamínu A, a je bohatá na antioxidanty. Přispívá ke zvýšení imunity, má antivirové i antibakteriální účinky, hodí se pro léčení rýmy, kašle, zánětu nosních dutin, zánětů průdušek. Zlepšuje trávení, prospívá zubům i dásním. Přidává se do šamponů proti vším. Kromě toho čistí krev a pozitivně ovlivňuje naši psychiku.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít