hermanek

Bylinky starověkého Egypta. Používáme je dodnes

Bylinky starověkého Egypta: Je téměř notoricky známé, že všechny důležité věci jsou známy již od starověku, a nejinak je to s bylinkami. V různých starověkých civilizacích byly známé mnohé z bylin, které používáme dodnes. Pojďme se dnes podívat na bylinky starověkého Egypta.

Egyptské lékařství

Nejprve si řekněme pár slov o egyptském lékařství, které je s bylinkami částečně spojeno. Lékařská věda v Egyptě měla své zvyklosti, a dokonce i etický kodex. K jejímu rozvoji došlo ještě před nástupem prvních faraonů. Vynikající pověst egyptských lékařů se donesla až do starověkého Řecka i Říma. Lékaři se snažili šířit osvětu v oblasti hygieny. Mnoho lékařů mělo nějakou odbornost (oční nebo zubní lékařství), ale i „praktičtí lékaři“ se zabývali kromě léčení také kosmetickou péčí, která byla velmi vyhledávána. Dodnes se zachovalo mnoho lékařských papyrů, na kterých jsou popsány lékařské zákroky, léčebné postupy i bylinky.

Konkrétní bylinky

A nyní se zaměříme na konkrétní bylinky, které používali lékaři i léčitelé již ve starověkém Egyptě. Jedná se zejména o heřmánek, aloe vera, čekanku, kopr a chřest.

chrest - Bylinky starověkého Egypta. Používáme je dodnes

Zdroj foto: pixabay                              Chřest

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý již právě v Egyptě uctívali jako květ Boha slunce. Dodnes se jedná o nejpopulárnější léčivou bylinku. Sbíráme jej od června do září, a pokud jej chceme usušit, je nejlepší jen sušit rychle na teplých, ale stinných místech. Heřmánek se používal odjakživa jak vnitřně, tak vnějšně. Vnitřně se používá čaj, který pomáhá při nachlazení, nechutenství, premenstruačních křečích, při horečce a pro celkové uklidnění. Vnějšně je nejlepší na zesvětlení vlasů a světlým vlasům dodá potřebný lesk. Pomáhá též při akné. Tradice, která je známá právě od starověku, praví, že pokud chcete zahnat smůlu nebo neštěstí, měli byste v místnosti pálit heřmánkové květy.

Aloe vera

Také aloe vera je známá a doložená již ve starověkém Egyptě. Odtud také máme poprvé popsánu její účinnost. Aloe obsahuje zejména mnoho protizánětlivých látek. Je vhodná pro tzv. vlhké hojení ran, což znamená, že gel z aloe vera vytvoří na ráně vlhký film, který brání pronikání infekce do rány, ale zároveň se rána příliš nevysouší.

Čekanka

Čekanka byla ve starověkém Egyptě důvěrně známá a považovaná za rostlinu s magickým účinkem. A proč si to Egypťané mysleli? Zřejmě proto, že čekanka má obrovskou schopnost čistit krev i některé vnitřní orgány.

Kopr

Poměrně netradičně byl v Egyptě uctíván i kopr. Egypťané ho znali jako koření i jako bylinku. Jako bylinka pomáhá zejména při zažívacích potížích nebo při nadýmání. Pěstování kopru vyžaduje zejména slunné místo a vlhkou půdu, což v Egyptě podél Nilu nebyl žádný problém.

Chřest

Na chřestu i pochutnávali již staroegyptští faraoni, a dokonce i lidé z nižších vrstev. Byl používán nejen jako výborné jídlo, ale i jako léčivá bylinka. Z Egypta se postupně rozšířil do římské říše, dále do Španělska, později Francie, Anglie i Německa. Chřest má zejména pročišťující účinek a obsahuje hlavně vápník, železo a hořčík.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář