kecup

Jak nevšedně využít kečup. Zdaleka se totiž nehodí jen do jídel

Stále marně bojujete s připáleninami? Hledáte způsob, jak snadno a bez chemie vyčistit stříbro nebo měď, případně se poohlížíte po vhodném přírodní prostředku pro odstranění rzi? Možná nám to nebudete věřit, ale s tím vším vám pomůže obyčejný kečup. A jak je to možné?

V domácnosti ho často přehlížíme, hodí se jako příloha k párkům nebo jako opravdu nouzové dochucení do omáčky. Ovšem neměli bychom zapomínat ani na to, že obsahuje hned dvě užitečné kyseliny, díky nimž se může stát každodenní úklid domácnosti v některých aspektech opravdu hračkou. Ano – řeč je o kyselině octové a kyselině citronové. Právě ty dodávají kečupu jeho „zázračné“ vlastnosti

Perfektní pomocník pro odstranění starých nebo odolných připálenin

Nezáleží na tom, zda se snažíte vyčistit svůj oblíbený plech, vnitřek trouby nebo třeba povrch sporáku (pohříchu ještě plynového). Odstranění připálenin a další nečistoty půjde vždy ruku v ruce pořádnou porcí dřiny a bolavých rukou – tedy pokud si celý proces trochu neusnadníte.

A to právě za pomoci kečupu. Jednoduše s ním potřete všechny problematická místa a nechte působit přes noc. Na odstranění usazenin by vám pak měla stačit už jen hrubá strana houbičky. Ovšem ukáže-li se, že jste narazili na opravdu odolného nepřítele, vezměte si k ruce navíc ještě sůl. Posypte s ní místa navlhčená kečupem a nechte působit 15 minut. Po této době by mělo jít odstranit už opravdu úplně všechno.

Kečupový tip pro velké parádnice

Také neuděláte ani krok z domu bez svých oblíbených stříbrných šperků? Pak jistě víte, jak rychle dokáží zašednout nebo dokonce zčernat. Způsobů pro jejich očištění je celá řada, ale žádný není tak jednoduchý, jako právě použití kečupu.

Pokud potřebujete jen „udržovací“ kosmetickou kúru, pak vsaďte na kapku kečupu v suchém a měkkém hadříku. Tímto spojením dvou účinných prostředků všechny šperky vyleštíte a vyčistíte během okamžiku.

A co si počít ve chvíli, kdy je špína opravdu odolná, případně zažraná do vnitřních struktur řetízku či náramku? V takové chvíli naložte šperk na 15 minut do kečupové lázně. Po této době si opět vezměte k ruce hadřík s kečupem a leštěte. Mělo by to jít skoro samo.

rajce 600x288 - Jak nevšedně využít kečup. Zdaleka se totiž nehodí jen do jídel

Zdroj foto: pixabay

Vyčistěte jednoduše i oblíbenou měď

Ať už milujete měděné nádobí nebo jen ve skříňce uchováváte cenné dekorace po babičce, měli byste čas od času měď ošetřit proti korozi a vrátit jí její jedinečný lesklý vzhled. Půjde to snadno, pokud si k ruce vezmete právě kečup. Nejdříve na jejich povrch naneste tenkou vrstvu kečupu (použijte štětec, ale klidně i prsty) a nechte čtvrt hodiny působit. Poté všechny měděné předměty nasucho přeleštěte a máte hotovo.

Kyselina citronová i kyselina octová se o všechnu špínu i počínající měděnku rychle postarají. A jak často tuto kúru svým měděným dekoracím dopřávat? Alespoň jedenkrát za čtvrt roku. Pokud necháte situaci dojít příliš daleko, kečup vám už nepomůže a vám tak nezbude nic jiného, než sáhnout po nějakém osvědčeném (a drahém) prostředku z drogerie.

S pomocí kečupu odstraníte i počínající rez

Náš poslední tip je určen všem majitelům zahradního nábytku a dalších předmětů, na něž často působí vlhkost a rez na sebe tedy nenechá dlouho čekat. Aby vám nepřerostla přes hlavu, musíte se jí zbavit už v okamžiku, kdy její přítomnost poprvé zaznamenáte.

A jak na to? Kečupem jednoduše potřete zrezlá místa a nechte působit půl hodiny. Poté vám už bude stačit jen hadřík nebo měkká strana houbičky a rez bude rázem pryč. A pamatujte však na to, že na silně zkorodované povrchy tato metoda neplatí. I u nich tak budete muset sáhnout po chemii nebo mechanické eliminaci rzi.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

fifteen + one =